برنامه دسته‌های محلات اردبیل بر اساس سنت دیرینه برگزار می‌شود - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
دین و اندیشه » برنامه دسته‌های محلات اردبیل بر اساس سنت دیرینه برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگار بیلبورد چی، عزاداری مردم اردبیل در بازار تاریخی قیصریه اردبیل جلوه‌ای با شکوه از عشق و ارادت مردم این شهر به حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش است تا مردمان این دیار شور و شعور حسینی خود را به نمایش گذاشته و عمق دلدادگی را در سوگ فرزند فاطمه (س) نشان دهند.

حجت الاسلام قاسم جعفرزاده، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل ظهر چهارشنبه در حاشیه برگزاری این عزاداری سنتی در اردبیل اظهار کرد: صدها دسته عزاداری محلات شش گانه اردبیل از دوم محرم تا تاسوعای حسینی با حضور در بازار تاریخی اردبیل زنجیرزنی و سینه‌زنی کرده و در ایام سوگ سیدالشهدا (ع) عشق و علاقه خود را به سید و سالار شهیدان نشان می‌دهند.

وی تصریح کرد: تفاوت عزاداری اردبیل با سایر مناطق، عزاداری‌های حرکتی و در حال تحرک در مسیرهای مختلف است که نمونه‌هایی از آن را در عزاداری بازار تاریخی و سنتی اردبیل و مسجد گردانی شبانه شاهد و ناظر هستیم.

حجت الاسلام جعفرزاده گفت: این نوع عزاداری که در کشور منحصر به فرد است، تنها در اردبیل نمود واقعی پیدا کرده و عزاداران این شهر به ترتیب محلات با حضور در بازار تاریخی این شهر در یک سنت دیرین در عشق به سیدالشهدا (ع) اقامه عزا کرده و در حزن و اندوه خود را نشان می‌دهند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل افزود: بازاریان بازار تاریخی قیصریه اردبیل با تعطیلی خرید و فروش خود در این ایام سعی می‌کنند تا واحدهای تجاری خود را به محل تهیه و توزیع نذورات و پخش چای، شربت و سایر اقلام اختصاص دهند که با توجه به شرایط کرونایی این توزیع نذورات در بسته‌بندی‌های مناسب و لیوان‌های یک بار مصرف انجام می‌شود.

برنامه دسته‌های محلات اردبیل بر اساس سنت دیرینه برگزار می‌شود

حجت‌الاسلام جعفرزاده در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در این ایام که حال و هوای خاص در پایتخت حسینیت حاکم شده مردم عزادار شهر اردبیل با عشق و علاقه در این فضا حضور پیدا کرده و در روز تاسوعا نیز زیر یک بیرق همه دستجات و عزاداران محلات مختلف گردهم می‌آیند تا تجمع روز تاسوعا و عاشورا را برگزار کنند.

وی اضافه کرد: مراسم امسال عزاداری روز تاسوعا و عاشورا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پررونق‌تر از سال‌های گذشته برگزار خواهد شد که امیدواریم این اجتماع‌های باشکوه نمایشی از عزت و عظمت حسینی دیار دارالارشاد اردبیل باشد.

ترتیب عزاداری محلات شش گانه اردبیل در بازار

مدیرکل تبلیغات اسلامی اردبیل در بخش دیگری از سخنانش به نحوه عزاداری مردم اردبیل در بازار تاریخی اشاره کرد و گفت: محلات اردبیل به ۶ محله شاخص تقسیم شده در قالب ۳ محله نعمتی و ۳ محله حیدری شامل محلات محله‌های طوی (تابار)، اوچدکان و پیر عبدالملک به همراه تمامی کوچه‌ها و شعب تابعه منسوب به حیدری و محله‌های گازران، سرچشمه و دروازه (عالی قاپو) به همراه تمامی کوچه‌ها و شعب تابعه منسوب به نعمتی هستند.

حجت الاسلام جعفرزاده در عزاداری دهه اول ماه محرم به جز روز اول و نهم محرم و یک روز جمعه که ما بین این ده روز واقع می‌شود، هر روز دسته یکی از محلات شش گانه و شعبه‌هایش به بازار تاریخی و خیابان‌های اصلی شهر اردبیل آمده و به عزاداری می‌پردازند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی اردبیل افزود: ترتیب حضور محلات در بازار تاریخی بدین صورت است که روز دوم محرم محله گازران و شعبات تابعه، روز سوم محرم محله سرچشمه و شعبات تابعه، روز چهارم محرم محله عالی‌قاپو و شعبات تابعه، روز پنجم محرم محله پیرعبدالملک و شعبات تابعه، روز ششم محرم محله اوچدکان و شعبات تابعه و روز هفتم محرم محله طوی و شعبات تابعه در بازار تاریخی اردبیل عزاداری می‌کنند.

تجمع عظیم عزاداران حسینی اردبیل در روز تاسوعا و عاشورا

حجت الاسلام جعفرزاده به تجمع مردم دارالارشاد اردبیل در روزهای تاسوعا و عاشورا اشاره کرد و گفت: در چند سال اخیر علاوه بر عزاداری محلات شش‌گانه طبق برنامه قدیمی، عزاداران حسینی در روز تاسوعا و عصر عاشورا با تجمع عظیم و منسجم در میدان عالی قاپوی اردبیل عشق و ارادت خود را به به سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش به نمایش می‌گذارند.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان