ضرورت راه اندازی کتابخانه عمومی در شهرهای «پیرتاج» و «توپ آغاج» - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
مدرسه ، حوزه و دانشگاه » ضرورت راه اندازی کتابخانه عمومی در شهرهای «پیرتاج» و «توپ آغاج»

به گزارش خبرگزاری بیلبورد چی به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، احمدرضا قاسمی در نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان بیجار که با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در کتابخانه عمومی شهید نجات اللهی برگزار شد، اظهار کرد: توسعه فضاهای فرهنگی به ویژه کتابخانه از نیازهای مهم در هر جامعه‌ای است.

وی از کتاب و کتابخانه به عنوان یکی از بخش‌های مهم در حوزه فرهنگ نام برد و افزود: میزان توسعه در هر جامعه‌ای به وجود افراد کتاب خوان آن جامعه بستگی دارد و برای رسیدن به توسعه باید سرانه مطالعه افزایش پیدا کند.

فرماندار بیجار عنوان کرد: این شهرستان مهد نویسندگان، شاعران و هنرمندان بزرگی است که در کشور مطرح هستند و این امر ضرورت توسعه فضاهای کتابخوانی را بیش از پیش نشان می‌دهد.

قاسمی گفت: در حال حاضر شهرستان پیرتاج و توپ آغاج در شهرستان بیجار فاقد کتابخانه هستند و باید با همکاری نهاد کتابخانه های عمومی و مسئولان شهرستان و خیرین نسبت به راه اندازی کتابخانه در این مناطق اقدام شود.

وی ارتقای سطح دسترسی مردم به کتاب و کتابخانه را مهم ارزیابی کرد و بیان داشت: ارتقای سرانه مطالعه در گرو ایجاد کتابخانه در شهرها و روستاهاست بر این اساس باید زمینه ایجاد و راه اندازی کتابخانه های جدید فراهم شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان نیز در این جلسه از توجه ویژه مسئولان و خیرین شهرستان بیجار به مقوله کتاب و کتابخوانی تقدیر کرد و گفت: این امر انگیزه متولیان را بسیار بیشتر می‌کند.

محمد مخدومی از تعمیر و شاداب سازی کتابخانه عمومی شهید نجات اللهی شهرستان بیجار خبر داد و گفت: در آینده‌ای نزدیک عملیات تعمیر و شاداب سازی کتابخانه مذکور که در مرکز شهر قرار دارد آغاز می‌شود.

وی با اشاره به تخصیص ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به منظور تعمیر و رفع مشکلات کتابخانه عمومی شهید شهسواری روستای خسروآباد بیجار، عنوان کرد: مشکلات سایر کتابخانه های عمومی در شهرستان نیز به ترتیب اولویت رفع خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان همچنین خواستار حمایت مسئولان و خیرین به منظور راه اندازی کتابخانه در شهرهای پیرتاج و توپ آغاج شد و گفت: حمایت از این نهاد فرهنگی در نهایت به نفع جامعه و مردم است و زمینه ساز توسعه فرهنگی خواهد بود.

مخدومی با اشاره به بدهی ۵ میلیارد و ۳۵۰ میلیون ریالی شهرداری بیجار به انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان، تصریح کرد: این میزان بدهی مربوط به سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۴۰۰ است و شهرداری باید نسبت به واریز آن به حساب انجمن اقدام کند.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بیجار نیز در این جلسه به فعالیت ۶ باب کتابخانه عمومی نهادی و یک باب کتابخانه مشارکتی در این شهرستان اشاره کرد و افزود: هم اکنون بالغ بر ۳ هزار و ۶۰۰ نفر در این کتابخانه ها عضویت دارند.

سارا الوندی عنوان کرد: تعداد منابع موجود در کتابخانه های عمومی شهرستان ۱۱۹ هزار نسخه در ۵۰ هزار عنوان است و علاقمندان می‌توانند با حضور در کتابخانه ها از این منابع بهره مند شوند.

وی زیربنای کتابخانه های عمومی بیجار را ۲ هزار و ۲۵۴ متر مربع ذکر کرد و گفت: شاخص زیربنای کتابخانه های عمومی در بیجار ۲.۵۸ مترمربع به ازای یکصد نفر از جمعیت است و از این لحاظ در رتبه دوم استان قرار دارد.

الوندی خواستار حمایت بیشتر مسئولان از کتابخانه های عمومی شد و اضافه کرد: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی وظیفه‌ای فرابخشی است زیرا نتایج حاصل از آن در تمامی بخش‌ها اثرگذار است.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان