تب کریمه کنگو در کمین است/ پرهیز از مصرف گوشت تازه - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
سلامت » تب کریمه کنگو در کمین است/ پرهیز از مصرف گوشت تازه

شهاب مستوفی در گفت‌وگو با خبرنگار بیلبورد چی اظهار کرد: با اشاره به شیوع بیماری تب کریمه کنگو توجه به احتمال شیوع بیماری تب کریمه کنگو در فصول گرم سال هم زمان با فصل فعالیت مخزن بیماری (کنه‌ها) ضروری است عموم مردم به ویژه گروه‌های در معرض خطر شامل دامداران، کارکنان کشتارگاه‌ها، قصابان، کشاورزان و به ویژه روستاییان و عشایر که به نحوی با دام سر و کار دارند و همچنین شهروندانی که برای تفریح به اطراف شهرها و گردشگاه‌های طبیعی می‌روند مواردی را باید رعایت کنند.

وی بیان کرد: مردم گوشت مصرفی خود را صرفاً از مراکز عرضه فرآورده‌های خام دامی مجاز که تحت نظارت دامپزشکی و مرکز بهداشت هستند، تهیه کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرز با اشاره به لزوم استفاده از دستکش، هنگام خرد کردن گوشت در مراکز عرضه و نیز منازل تصریح کرد: از خرید گوشت‌های بدون مهر دامپزشکی خودداری شود.

وی با اشاره به لزوم خودداری از کشتار دام در خارج از کشتارگاه‌ها خاطرنشان کرد: از مصرف گوشت تازه خودداری و گوشت خریداری شده باید به مدت حداقل ۲۴ ساعت در یخچال صفر تا ۴ درجه سانتی گراد نگهداری شده و سپس مصرف شود.

مستوفی با اشاره به لزوم خودداری از مصرف جگر به صورت خام گفت: جگر خریداری شده باید به مدت حداقل ۴۸ ساعت در یخچال ۰ تا ۴ درجه سانتی گراد، نگهداری و سپس مصرف شود.

وی با اشاره به لزوم رعایت اصول بهداشتی و استفاده از وسایل حفاظت فردی توسط کارکنان زنجیره کشتار، انتقال و عرضه کنندگان گوشت اظهار کرد: هنگام پشم چینی دام‌ها، از تجهیزات و لوازم ایمنی و حفاظت کننده استفاده شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرز با اشاره به لزوم اجتناب از استراحت در مراتع و کوهستان‌ها بدون رعایت استفاده از وسایل ایمن مثل زیرانداز بیان کرد: بدن دام و اصطبل‌های روستایی با سموم مخصوص دامپزشکی برای کاهش جمعیت کنه‌ها سم‌پاشی شود.

وی تصریح کرد: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، یک بیماری خونریزی دهنده تب دار حاد ویروسی است که توسط گونه‌ای از کنه‌ها منتقل می‌شود..

مستوفی متذکر شد: با وجودی که بیماری مخصوص حیوانات است اما موارد تک گیر و همه گیری‌های ناگهانی این بیماری در انسان نیز اتفاق می‌افتد. شیوع بیماری بیشتر در ماه‌های گرم سال همزمان با فصل فعالیت کنه‌ها است.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان