نویسنده صداوسیمای فارس نامزد دریافت جایزه جهانی «آلما»شد - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
متفرقه » نویسنده صداوسیمای فارس نامزد دریافت جایزه جهانی «آلما»شد

به گزارش خبرگزاری بیلبورد چی، شورای کتاب کودک، احمد اکبرپور نویسنده چیره دست و برجسته کشور در حوزه ادبیات کودک و نوجوان و نویسنده و تهیه کننده صداوسیمای فارس را به عنوان نامزد دریافت این جایزه ارزشمند در سال ۲۰۲۳ معرفی کرد.

احمد اکبرپور به دلیل بهره بردن از دیدگاه‌های نو در روایت مانند شکستن سلسله مراتب قدرت و تغییر جایگاه فراتر به فروتر، پرداختن به کودکان و نوجوانان با نیازهای ویژه، خلق آثاری که موجب ارتقا قدرت تفکر خلاق و انتقادی می‌شود، استفاده از ساختار، تکنیک و شگردهای خاص مانند به مشارکت طلبیدن مخاطب هنگام خوانش متن، کلیشه گریزی و تجربه گرا بودن، عدم نگاه تعلیم و تربیتی، توجه به ارزش‌های جهان شمول مانند صلح، دوستی، مدارا، دگرپذیری و همچنین سال‌ها فعالیت مستمر در عرصه‌ی ادبیات کودک و نوجوان به‌عنوان نامزد بخش نویسندگان جایزه آسترید لیندگرن (آلما) معرفی شد.

اکبرپور نویسنده پرکاری است که تاکنون توانسته جوایز را در کارنامه ادبی خود ثبت کند. جایزه کتاب سال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای کتاب قطار آن شب، دیپلم افتخار در پکن برای کتاب امپراطور کلمات، برگزیده سال شورای کتاب کودک برای کتاب امپراطور کلمات، برگزیده کتابخانه بین المللی مونیخ برای کتاب من نوکر بابا نیستم و برگزیده یونیسف برای کتاب شب بخیر فرمانده از جمله افتخارات این نویسنده برجسته است.

جایزه یادبود آسترید لیندگرن، به مناسبت بزرگداشت نویسنده محبوب سوئدی و یکی از پرطرفدارترین نویسندگان جهان از سال ۲۰۰۲ توسط دولت سوئد بنیان نهاده است.

جایزه نقدی آلما به مقدار ۵ میلیون کرون سوئد، به‌عنوان بزرگ‌ترین و گران‌ترین جایزه ادبیات کودکان و نوجوانان و دومین جایزه بزرگ ادبیات – پس از جایزه هانس کریستین اندرسن- در جهان مطرح است.

جایزه آلما، یک جایزه ادبی است که نه‌تنها به نویسندگان و تصویرگران اهدا می‌شود، بلکه قصه‌گویان، مروجان و نهادهای حوزه ادبیات کودکان و ترویج کتابخوانی نیز می‌توانند به آن دست یابند. این جایزه، سالیانه به یک یا بیش از یک هنرمند صرف‌نظر از زبان و ملیت آن‌ها اعطا می‌شود.

آثار این هنرمندان باید دارای کیفیت بالای هنری و ارزش‌های انسانی‌ای باشند که آسترید لیندگرن به آن‌ها باور داشت.

در حال حاضر، شورای کتاب کودک، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان چهار نهاد ایرانی هستند که امتیاز معرفی نامزد برای دریافت این جایزه را دارا هستند.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان