لزوم رفع مشکلات کشاورزی و مدیریت منابع آب خوزستان - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
متفرقه » لزوم رفع مشکلات کشاورزی و مدیریت منابع آب خوزستان

به گزارش خبرنگار بیلبورد چی، رضا فتوحی شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای کشاورزی خوزستان اظهار کرد: سازمان جهاد کشاورزی و سازمان آب و برق خوزستان چالش‌ها و مشکلات خود را در حوزه‌های مربوطه احصا کنند و از پاک علم و فناوری بخواهند در زمینه رفع این چالش‌ها، ایده‌های مبتنی بر روش‌های دانش‌بنیان را ارائه دهند.

وی در ادامه پایین بودن بهره‌وری آب و عدم استقبال کشاورزان از روش‌های آبیاری تحت فشار را از چالش‌های عمده حوزه کشاورزی خوزستان برشمرد و افزود: با توجه به کاهش میزان بارندگی به ویژه در استان‌های بالادست با صرفه‌جویی، استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری و بالا بردن بهره‌وری مصرف آب می‌توان تا حدودی بر بحران کم آبی غلبه کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خوزستان بر نقش و اهمیت انجمن صنفی کشاورزان خوزستان اشاره کرد و گفت: تقویت زمینه مشارکت کشاورزان باعث بهبود شرایط در حفظ منابع آبی خوزستان می‌شود و وجود این تشکل‌ها می‌تواند یک ابزار کارآمد باشد؛ بنابراین تشکل‌های کشاورزی باید برنامه‌ریزی مؤثری در راستای اقناع سازی و افزایش مشارکت کشاورزان داشته باشد.

وی در خصوص واگذاری مدیریت منابع آب به کشاورزان خوزستانی گفت: برای این مسئله پیشنهاد می‌شود ابتدا یک حوضه آبریز به عنوان پایلوت در اختیار کشاورزان قرار داده شود و بر اساس خروجی این برنامه می‌توان تصمیم درست را اتخاذ کرد.

فتوحی با اشاره به برداشت گندم و کلزا در استان بیان کرد: ۱۴۶ مرکز خرید گندم و کلزا در استان قرار دارد که مراکز مورد نظر باید آمادگی کامل برای خرید و پرداخت در اسرع وقت به کشاورز را داشته باشند.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان