برای توافق پایدار آماده‌ایم، اما نه به قیمت عبور از خطوط قرمزمان - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
بین الملل » برای توافق پایدار آماده‌ایم، اما نه به قیمت عبور از خطوط قرمزمان

به گزارش خبرگزاری بیلبورد چی، حسین امیرعبداللهیان در نشست خبری مشترک با «عبدالله بوحبیب» وزیر خارجه لبنان، گفت: با توجه به تجربه ارزشمند دیپلماسی آقای وزیر بو حبیب، ما درباره مذاکرات وین گفتگو کردیم.

وی با اشاره به اینکه طرف آمریکایی به جای بازی زمان، بازی با کلمات و اتلاف وقت باید رفتاری واقع‌بینانه و رویکردی درست را انتخاب کند،افزود: برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار آماده‌ایم، اما نه به قیمت عبور از خط قرمز جمهوری اسلامی ایران.

رئیس دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: در صورت واقع‌بینی طرف آمریکایی، توافق در کوتاه‌مدت دست یافتنی است.

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه در صورت رسیدن به نقطه پایانی توافق، همه کشورهای منطقه از آن سود خواهند برد،تاکید کرد: در موضوع لغو تحریم‌ها، همچنان به نقطه پایانی نزدیک هستیم.

وی تصریح کرد: ما ضمن آنکه مقاومت را تنها گزینه برای تشکیل دولت فلسطینی می‌دانیم معتقد هستیم که برگزاری رفراندوم بین همه ساکنان اصیل فلسطینی اعم از مسلمان، یهودی و مسیحی، می‌تواند آینده سیاسی فلسطین را با رأی مستقیم مردم فلسطین رقم بزند.

وزیر امور خارجه همچنین درباره سفرش به روسیه و پیامی که از سوی وزیر خارجه اوکراین به مقامات روسیه منتقل کرد، گفت: در گفتگوها با آقای لاوروف حامل پیام وزیر خارجه اوکراین برای مقامات روسیه بودم.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه طرف اوکراینی خواستار توقف جنگ و گفتگوهای سیاسی بود،افزود: مقامات روسیه از استقرار و ادامه گفت‌گوهای سیاسی برای توقف جنگ و رسیدن به توافق استقبال کردند.

وی همچنین با بیان اینکه امروز در بیروت هستیم تا بگوییم جز خیر لبنان و مردم لبنان را نمی‌خواهیم،تاکید کرد: من ماه گذشته در حاشیه نشست امنیتی مونیخ با نخست وزیر لبنان ملاقات داشتم و به او گفتم جمهوری اسلامی ایران همچنان آمادگی دارد برای حل مشکل برق لبنان اقدام به احداث دو نیروگاه یک هزار مگاواتی در کشور لبنان کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: ایران ثابت کرده که در روزهای سخت در کنار دوستان خود خواهد ماند. ما برای همکاری با لبنان جهت عبور از شرایط سخت اقتصادی کنونی پیشنهادات دیگری نیز ارائه کردیم که توسط مقامات عالیرتبه لبنان مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه امروز در تاریخ، نام لبنان به مقاومت گره خورده است،گفت: اگر مقاومت لبنان و مردم مقاوم لبنان نبودند امروز بیروت در زیر چکمه‌های اشغالگران رژیم صهونیستی قرار داشت.

وی افزود: اگر مقاومت و مدافعین حرم در منطقه نبودند، امروز در منطقه ما داعش حضور داشت و منطقه شکل دیگری پیدا می‌کرد.

وزیر خارجه کشورمان گفت: جامعه سیاسی لبنان با نشاط است، انتخابات نمونه بارزی از دموکراسی قوی در لبنان است. اطمینان داریم با درایت رهبران لبنان و نقش آفرینی مردم لبنان انتخاباتی سراسر موفقیت برای آینده روشن لبنان قم زده خواهد شد.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه ما از بازگشت روابط عادی با عربستان سعودی نیز استقبال می کنیم اما پیام های متعارضی از طرف مقام‌های ارشد سعودی دریافت کرده‌ایم،اظهار داشت: انتظار داریم عربستان در راستای خیر منطقه عمل کند.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان