جشن «درخت دوستی» زمینه‌ساز انتقال بین نسلی فرهنگ درخت کاری است - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
مناسبت ها » جشن «درخت دوستی» زمینه‌ساز انتقال بین نسلی فرهنگ درخت کاری است

به گزارش خبرنگار بیلبورد چی، فخرالسادات خامسی هامانه، عصر شنبه در جشن بزرگ درخت دوستی که به مناسبت آخرین روز هفته درختکاری در بوستان شهدا یزد برگزار شد، اظهار داشت: بحث درختکاری و فضای سبز یکی از مسائل مهمی است که همه نسلها باید به آن توجه داشته باشند به ویژه اینکه در سال‌های اخیر هم یک سری مشکلاتی به ویژه در زمینه کمبود فضای سبز ایجاد شده و لازم است که نسل جدید با اهمیت موضوع درختکاری و حضور فضای سبز در شهر و جامعه شهری و فضاهای شهری آشنا شوند.

وی تصریح کرد: چنین برنامه‌هایی از این جهت خوب و مناسب است که یک سری تجربیاتی که نسل قدیم داشتند و اهمیتی که بر اساس عقاید دینی و همچنین رسوم و عرف جامعه به درختکاری و فضای سبز می‌دادند را به نسل جدید منتقل کنند.

عضو شورای اسلامی شهر یزد خاطرنشان کرد: برنامه بسیار زیبایی است که پدربزرگان، مادربزرگان و پدرها و مادرها در کنار فرزندانشان قرار بگیرند و یکدیگر سنت زیبای درختکاری را احیا کرده تا به نسل‌های بعد منتقل شود و در سال‌های سال این بحث را ادامه دهیم.

خامسی افزود: شهر به موضوع درختکاری و توسعه فضای سبز نیاز جدی دارد و باید در این زمینه تلاش کنیم که هرچه در توان داریم در راستای افزایش فضای سبز به کار گیریم.

وی بر ضرورت افزایش مشارکت مردم در بحث درختکاری و توسعه فضای سبز تاکید کرد و گفت: اینکه درختکاری توسط خود شهروندان انجام شود سبب افزایش حس مسئولیت پذیری افراد نسبت به حفاظت و حراست و سپس توسعه فضای سبز می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر یزد گفت: قطعاً تداوم چنین برنامه‌هایی می‌تواند زمینه‌ای به وجود آورد که نسل جدید ما هم نسبت به این موضوع بسیار مهم توجه خاصی داشته باشند و در آینده شاهد افزایش طراوت و سرسبزی شهرها باشیم.

«درخت دوستی» ابتکاری قابل تقدیر در ترویج فرهنگ درختکاری است

رئیس کمیسیون محیط زیست شورای اسلامی شهر میراث جهانی یزد نیز در این مراسم با اشاره به برگزاری جشن درختکاری پدربزرگان، مادربزرگان و نوه هایشان با عنوان درخت دوستی گفت: این برنامه ابتکاری قابل تقدیر در ترویج فرهنگ درختکاری است.

محسن ابوترابی اظهار داشت: نزدیک به سال جدید هستیم و تمام توان و تلاش سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی، سازمان فضای سبز و دیگر سازمان‌های شهرداری یزد آماده‌سازی شهر برای استقبال از نوروز است.

وی با اشاره به اینکه نوروز امسال نوروز مهدوی است عنوان کرد: انشاالله سال ۱۴۰۱ که ابتدای قرن جدید هم هست سالی پر از خیر و برکت باشد و مردم ما بتوانند در صحت و سلامتی به سر ببرند.

ابوترابی برنامه جشن دوستی ویژه درختکاری پدربزرگان، مادربزرگان و نوه‌هایشان را ابتکار بسیار ویژه سازمان فرهنگی، اجتماعی ورزشی شهرداری دانست و عنوان کرد: اینکه ما پدربزرگان و مادربزرگان را در به همراه نوه‌هایشان در یک مراسم درختکاری کنار هم داشته باشیم اقدام بسیار ارزشمند فرهنگی است که باید تداوم داشته باشد.

رئیس کمیسیون محیط زیست شورای اسلامی شهر میراث جهانی یزد تصریح کرد: یکی از وظایف مهم شهرداری بحث فضای سبز شهری است تصریح کرد: متاسفانه امروز شاهد آن هستیم که باغات در حال از بین رفتن است و یزد به این دلیل ریه مطلوبی ندارد و از باغات ما تقریباً چیزی نمانده به گونه‌ای که نسبت به ۲۰ سال گذشته تنها ۱۰ درصد باغات یزد باقی مانده است.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در سالروز درختکاری تاکید ویژه بر پاسداری از درختان موجود و توسعه فضای سبز داشتند عنوان کرد: امیدواریم که این سنت دیرینه درختکاری را همچنان ادامه دهیم و قطعاً این برنامه می‌تواند در انتقال فرهنگ و سنت حسنه درختکاری به نسل جدید و نسل‌های آینده تاثیر بالایی داشته باشد.

ابوترابی گفت: ما در شورای شهر و شهرداری تمام توان خود را بر این گذاشتیم که ریه‌های شهر را طراوت ببخشیم تا آینده‌ای به دور از آلاینده‌ها داشته باشیم.

عضو شورای اسلامی شهر جهانی یزد با بیان اینکه آلاینده‌های صنایع به وسیله باد غالبی که به سمت شهر یزد است مشکلات زیادی را برای مردم به وجود آورده تصریح کرد: با توجه به فرمایش حضرت آقا، تاکید داشتیم که اکثریت درختانی که کاشته می‌شود مثمر باشد و گل‌ها هم خوشبو و زیبا باشند.

وی از غرس ۵ هزار اصله درخت توسط شهرداری یزد در معابر و بوستان‌ها و با جلب مشارکت مردم خبر داد و تصریح کرد: در بحث آموزش شهروندی باید این موضوع را ترویج دهیم چرا که متاسفانه در این زمینه تاکنون به اندازه کافی کار صورت نگرفته است.

ابوترابی تصریح کرد: امیدواریم که کودکان هم علاوه بر اینکه خودشان پاسداری و حفاظت از درختان و فضای سبز می‌کنند، به والدین خود هم این موضوع را گوشزد کنند.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان