بازداشت بیش از ۲هزار نفر و قتل ۱۸ مامور پلیس در اعتراضات قزاقستان - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
بین الملل » بازداشت بیش از ۲هزار نفر و قتل ۱۸ مامور پلیس در اعتراضات قزاقستان

به گزارش خبرگزاری بیلبورد چی به نقل از تاس، وزارت کشور جمهوری قزاقستان روز پنجشنبه اعلام کرد که تعداد مأموران امنیتی این کشور که در درگیری با معترضان کشته شده‌اند به ۱۸ نفر رسیده است.

این وزارتخانه اعلام کرد: «هجده مأمور اجرای قانون کشته و حدود ۷۴۸ افسر پلیس و نیروهای گارد ملی زخمی شدند. در مجموع ۲۲۹۸ نفر در جریان تلاش برای مهار شورش‌ها بازداشت شده‌اند.»

پیش از این روز پنجشنبه، ستاد فرماندهی در آلماتی از کشته شدن ۱۳ نیروی انتظامی در درگیری‌های این شهر خبر داده بود.

روز پنجشنبه، ارتش قزاقستان در آلماتی به معترضان از طریق بلندگو دستور داد تا میدان جمهوری را ترک کنند و هشدار داد که به روی آنها آتش خواهد گشود، بعداً تیراندازی شروع شد. شاهدان عینی گفتند چند نفر جان باختند.

رئیس جمهور قزاقستان، «قاسم جومارت توکایف»، از سازمان پیمان امنیت جمعی که شامل روسیه و دیگر کشورهای اتحادیه سابق شوروی در آسیای مرکزی است، درخواست کمک کرده و اولین واحد از نیروهای حافظ صلح مأموریت خود را در قزاقستان آغاز کرده‌اند.

این ناآرامی‌ها به بهانه افزایش بهای سوخت مصرفی خودروها آغاز شد حال آنکه سازمان پیمان امنیت جمعی می‌گوید اطلاعات رسیده از این کشور حاکی از آن است که شورش‌ها از سوی افرادی هدایت می‌شود که از کشورهای خارجی خط می‌گیرند و تحت آموزش بیگانگان بوده‌اند.

روز گذشته، «قاسم جومرت توکایف» رئیس جمهور قزاقستان بعد از اعلام حالت فوق العاده در این کشور، با استعفای کابینه دولت موافقت کرد. روز گذشته در حالی که خبرها حاکی از حمله به اقامتگاه ریاست جمهوری و تصرف فرودگاه شهر «آلماتی» از سوی معترضان بود، توکایف شخصاً ریاست شورای امنیت ملی را برعهده گرفت.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان