روایت جنگ نور و ظلمت در «سپاهیان آتش»/ گروهی که دستمزد نمی‌گیرد - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
دین و اندیشه » روایت جنگ نور و ظلمت در «سپاهیان آتش»/ گروهی که دستمزد نمی‌گیرد

به گزارش خبرنگار بیلبورد چی، نوانمایش «سپاهیان آتش» به نویسندگی و کارگردانی مسعود اسماعیلی اثری است که این روزها در پردیس تئاتر تهران روی صحنه است. این اثر که با حضور حدود ۱۵۰ نفر بازیگر و عوامل مختلف تولید و اجرا شده، کاری از گروه فرهنگی هنری «مسلم» است و به گفته نویسنده و کارگردان اثر روایتی از جنگ میان نور و ظلمت بعد از رحلت پیامبر اکرم (ص) است.

گروه فرهنگی هنری «مسلم» در سایت رسمی خود درباره اجرای نوانمایش «سپاهیان آتش» چنین نوشته است: «گروه فرهنگی هنری «مسلم» با عنایت حضرات معصومان بیش از ۲۰ سال است که هر سال پای بیرق عزای فاطمی ایستاده است. این گروه ضمن بازگوئی وقایع مستند تاریخی با بهره بردن از منابع شیعه و سنی، همواره در حفظ وحدت و احترام به عقاید دیگران، کوشیده است. «مسلم» سعی در تبلیغ و تحکیم اعتقادات شیعی دارد که برای ادامه این راه به دعای شما خوبان نیازمندست و علاوه بر دعا کمک دیگری هم از شما می‌خواهیم:

به لطف خدا و همت شما همراهان همیشگی مسلم، تاکنون سالن نمایش‌های ما خالی نمانده است، اما بسیار مایلیم که مخاطبانی مثل دبیرستانی‌ها و دانشگاهی‌ها و آنان که در فرهنگ کشور اثرگذاری دعوت شوند. و از شما درین جهت کمک می‌خواهیم.

به خواست خدا، لطف شما باعث می‌شود امسال افراد جدیدی با مصیبت بی‌بی آشنا شوند؛ کسانی که شاید هیچ وقت پایشان به روضه‌ها باز نشود.»

مسعود اسماعیلی درباره اینکه چگونه در شرایط کنونی اقتصادی، نوانمایش «سپاهیان آتش» با تعداد بالای عوامل و صحنه و دکور حجیم تولید و اجرا می‌شود، به خبرنگار بیلبورد چی گفت: گروه فرهنگی هنری «مسلم» بیشترین نمایش آیینی را در ایام فاطمیه و نیمه شعبان تولید و اجرا کرده و تاکنون نزدیک به ۳۰ عنوان اثر در داخل و خارج از کشور به صحنه برده است. بقای کار ما به اعتقاد عمیق و صفای قلبی تمامی اعضای گروه نسبت به ائمه اطهار است.

وی ادامه داد: لطف خداوند بر این بوده که هیچکدام از عوامل گروه نوانمایش دستمزد نمی‌گیرند. ما در گروه بازیگران و عوامل خود عزیزان مدرس دانشگاه، پزشک، مهندس، دانشجو و بسیاری از مشاغل دیگر را داریم که نه تنها دستمزدی دریافت نمی‌کنند بلکه به خاطر عشق‌شان به اهل بیت (ع) به تولید و اجرای نمایش کمک مالی نیز می‌کنند. نکته قابل توجه دیگر استقبالی است که مردم از اجرای اثر دارند و به لطف خدا هر شب از اجرا جای خالی ندارم. بانی این کار در درجه اول عوامل گروه و در درجه دوم مردم و خیرین هستند.

اسماعیلی درباره این نکته که برای بیان موضوعات دینی مدنظر در نوانمایش «سپاهیان آتش» چه شیوه‌ای را برای اجرا مدنظر قرار داده تا در برقراری ارتباط با مخاطب تأثیرگذار باشد، یادآور شد: بیش از ۳۰ سال است که با دوستان تئاتر آیینی کار می‌کنیم و طی این سال‌ها عده بسیاری از مخاطبان ما را رها نکرده و همراهمان هستند، از این رو در هر اجرا سعی می‌کنیم که از شیوه‌ای متفاوت استفاده کنیم. برخی آثار ما سوررئال بوده ولی «سپاهیان آتش» کاری تاریخی است و به صورت خطی روایت می‌شود. حدود ۱۰۰ نفر در زمان اجرای نوانمایش روی صحنه هستند.

وی درباره دلایل استفاده از واژه نوانمایش، توضیح داد: در برخی تئاترهای آیینی از صدای مداحان معروف برای تأثیرگذاری حسی استفاده می‌شود ولی ما با حضور ۵۰ نفر روی صحنه تمامی نواها را به صورت زنده اجرا می‌کنیم که تأثیر حسی بیشتری روی مخاطب دارد.

کارگردان نوانمایش «سپاهیان آتش» درباره اینکه چرا نمایش‌های دینی و مذهبی در اکثر مواقع تنها در مناسبت‌ها اجرا می‌شوند، تأکید کرد: هم تیم اجرایی و هم مخاطبان برای تولید و تماشای تئاترهای دینی در مناسبت‌ها انگیزه بیشتری دارند زیرا تنور کار آیینی و مذهبی در ایام مناسبتی داغ می‌شود و باید ظرف و مظروف با هم متناسب باشند. بسیاری از بازیگران و عوامل ما در مشاغل دیگری فعال هستند و با ما وعده کار در ایام فاطمیه، نیمه شعبان و غدیر را دارند. برای مخاطب هم تماشای نمایش‌های دینی و آیینی در مناسبت‌ها حال و هوای دیگری دارد.

اسماعیلی درباره اینکه اخلاص و همچنین پژوهش درباره مسائل دینی و مذهبی تا چه اندازه در تولید و اجرای آثار دینی و مذهبی تأثیرگذار هستند، تصریح کرد: کسی که قصد دارد کاری سوزناک ارائه دهند باید خود نیز از درون بسوزد. عوامل گروه که با باورشان موضوع نمایش را روایت می‌کنند خود نیز در درون می‌سوزند و این سوز و گداز به مخاطب نیز منتقل می‌شود.

وی یادآور شد: سال‌هاست که در مکتب اهل بیت شاگردی کرده‌ام. سوژه نوانمایش «سپاهیان آتش» حدود ۱۰ سال پیش به ذهنم رسید و با یک تیم پژوهشگر و همچنین دوستان روحانی و فاضل پژوهش لازم در این خصوص را انجام دادم تا اثر نسبت تاریخی درستی داشته باشد. البته به خاطر درام و شخصیت پردازی نیاز بود که بخش‌هایی اضافه شود.

اسماعیلی در پایان سخنان خود درباره کار آینده گروه فرهنگی هنری «مسلم» گفت: قصد دارم اگر توفیقی باشد در نیمه شعبان متنی از یاسین حجازی را اجرا کنم.

نوانمایش «سپاهیان آتش» تا ۲۰ دی، ساعت ۱۹:۳۰ و با مدت زمان ۱۰۵ دقیقه در پردیس تئاتر تهران اجرا می‌شود.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان