مذاکرات باید منتج به لغو تحریم‌ها شود/ از غربی‌ها تضمین بگیریم - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
بین الملل » مذاکرات باید منتج به لغو تحریم‌ها شود/ از غربی‌ها تضمین بگیریم

عزت‌الله اکبری تالارپشتی در گفتگو با خبرنگار بیلبورد چی، درباره روند مذاکرات ایران و گروه ۱+۴، اظهار داشت: یکی از ایراداتی که به مذاکره‌کنندگان دولت روحانی داشتیم، آن بود که آنان همه تعهدات را در برجام پذیرفتند و اجرایی کردند اما از طرف مقابل هیچ گونه تضمینی نگرفتند و همین مسئله باعث شد آمریکا از برجام خارج شود.

وی بیان کرد: علت خروج آمریکا از برجام و عدم اجرای تعهدات برجامی از سوی کشورهای اروپایی آن بود که تیم مذاکره‌کننده ما در دولت سابق از طرف مقابل تضامین لازم را نگرفتند. انتظار ما از تیم مذاکره‌کننده فعلی کشورمان آن است که در مذاکرات حقوق ملت ایران را پیگیری کنند و اگر به توافقی با غربی‌ها رسیدند، حتما از آنان تضمین بگیرند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تیم مذاکره‌کننده ایران باید به این مسئله توجه داشته باشند که توافق با غربی‌ها ضمانت اجرا داشته باشد و نباید رویه به این گونه باشد که ما تعهدات خود را به طور کامل انجام دهیم، اما طرف مقابل به تعهداتش پایبند نباشد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: غربی‌ها سال‌هاست قلدری می‌کنند و در حال حاضر هم از اجرای تعهدات خود در برجام سر باز می‌زنند. ما باید از حق و حقوق ملت ایران در مذاکرات دفاع کنیم و باید لغو کامل تحریم‌های ظالمانه ایران پیگیری شود.

وی با تأکید بر ضرورت لغو کامل تحریم‌ها و عادی‌سازی روابط تجاری و بانکی ایران، گفت: نتیجه مذاکرات باید منتج به لغو کامل تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و هم‌پیمانانش شود چرا که تحریم‌هایی که علیه ایران اعمال شده است، برخلاف قواعد و قوانین بین‌المللی است.

اکبری تالارپشتی با تاکید بر اینکه کشورهای هم‌پیمان آمریکا نیز باید دست از تحریم ایران بردارند و قوانین بین‌المللی را مورد توجه قرار دهند، تصریح کرد: اگر غربی‌ها به دنبال آن هستند که مذاکرات به نتیجه برسد، باید تضمین دهند این بار به تعهدات خود پایبند خواهند بود و تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران را به طور کامل لغو می‌کنند.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان