۶۰۰ هزار اصفهانی هنوز واکسن کرونا نزده اند/ تشریح شدتامیکرون - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
سلامت » ۶۰۰ هزار اصفهانی هنوز واکسن کرونا نزده اند/ تشریح شدتامیکرون

به گزارش خبرنگار بیلبورد چی، رضا فدایی ظهر شنبه در نشست خبری دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان در خصوص سویه جدید کرونا (امیکرون) اظهار داشت: جهش بیماری معمولاً در جوامع آزاد اتفاق می‌افتد، این جهش معمولاً در جوامعی رخ می‌دهد که کمترین پوشش واکسیناسیون را دارد.

وی افزود: اصولاً جهش‌های پیشرفته کرونا در جوامع با واکسیناسیون بالای کرونا رخ نمی‌دهد اما شناسایی آن در کشورهایی انجام می‌شود که مجهز به تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته است، برای همین بود که آفریقای جنوبی با تجهیزات خود توانست آن را به دنیا اعلام کند.

مسئول بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت استان اصفهان تصریح کرد: ویروس کرونا جهش و سویه‌های بسیاری دارد اما فقط جهش‌های نگران کننده اعلام می‌شود، صدها جهش دیگر از کرونا در دنیا رخ داده که شاید اسم آن را هم نشنیده باشید و تعداد کمی از جهش‌ها مثل دلتا و امیکرون نگران کننده است.

امیکرون صدها جهش داشته است

وی تاکید کرد: به عنوان مثال امیکرون کرونایی با صدها جهش است که ویروسی با جهش بسیار زیاد شمرده می‌شود و به دلیل همین جهش‌ها به طور مسلم از انواع قبلی ویروس بسیار مسری‌تر از سویه‌های قبل ویروس است.

فدایی در خصوص شیوع بی سابقه کرونا در آمریکا ابراز داشت: نمی‌بینیم آمریکا با همین سویه کرونا به مبتلایان روزانه ۴۵۰ هزار نفر رسیده است که رقمی بی سابقه در اپیدمی کرونا در این کشور بود.

وی با تاکید بر اینکه امیکرون جایگزین سویه های قبلی می‌شود، خاطر نشان کرد: در خصوص شدت بیماری اطلاعات مختلفی وجود دارد، آفریقای جنوبی افزایش شدید مبتلایان را داشت در حالی که آمار بستری رشد زیادی نداشت و به همین دلیل گفته شد این سویه شدت بستری کمتری دارد.

مسئول بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت استان اصفهان ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی در خصوص شدت بستری امیکرون جمله هوشمندانه و درستی می‌زند، «همه انواع کرونا می‌تواند منجر به ابتلای شدید شود» جمله‌ای که در اطلاع رسانی امیکرون باید مدنظر باشد.

وی اضافه کرد: وقتی به شکل طوفانی مبتلایان زیاد می‌شود به طبع تعداد مرگ و میر و بستری زیاد می‌شود همانطور که الان در آمریکا با رشد مبتلایان ۱۸ هزار نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری شدند.

فدایی در خصوص راه‌های مقابله با سویه جدید کرونا تصریح کرد: اولین کار و راه زدن واکسن است، طبق آخرین آمار در اصفهان ۴۵۰ هزار نفر دوز سوم واکسن را دریافت کردند که این آمار از جمعیت ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار نفری بالای ۱۸ سال است که رقم پایینی قلمداد می‌شود، در حال حاضر روزانه ۱۸ هزار نفر برای دریافت دوز سوم اقدام می‌کنند و آمارها حاکی از استقبال بیشتر مردم از دوز اول و دوم است.

۶۰۰ هزار اصفهانی در معرض کرونا

وی با تاکید بر اینکه واکسن به تنهایی شخص را از کرونا مصون نمی‌کند گفت: باید همچنان رعایت پروتکل‌های بهداشتی مدنظر باشد، البته اکثر کسانی که امیکرون گرفتند دو دوز واکسن را دریافت نکردند.

مسئول بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت استان اصفهان در خصوص آخرین آمار پوشش واکسیناسیون در اصفهان اظهار داشت: ۸۴ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال یک دوز و ۷۴ درصد بالای ۱۲ سال دو دوز واکسن را دریافت کردند، همچنین ۳۲ هزار نفر از بانوان باردار واکسن کرونا دریافت کردند، البته هنوز ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار نفر با نزدن واکسن در معرض خطر هستند.

وی با بیان اینکه ۱۰ درصد افراد مشکوک به کرونا تست مثبت دارند، ابراز داشت: بقیه این افراد یا مبتلا به آنفولانزا یا انواع دیگر سرماخوردگی یا کرونا هستند که همگی آنها ویروس هستند و نیاز به ایزوله خانگی دارند.

فدایی در پاسخ به اینکه چه تعداد کیت تشخیص امیکرون در اصفهان موجود است، تصریح کرد: هدف ما شمردن امیکرونی‌ها نیست، درست است که مثل همه دنیا نگران امیکرون هستیم اما آنها نیز مثل همه تست کرونا مثبت دارند و لازم است قرنطینه شوند البته کیت‌های تشخیصی نیز در اصفهان وجود دارد.

اشتباه آماری روند را زیر سوال نمی‌برد

وی در خصوص تزریق نوع تزریقی دوز سوم کرونا گفت: افراد باید دوز سوم واکسن را بر اساس دو دوز گذشته بزنند، یعنی اگر شخصی دو دوز سینوفارم زده دوز سوم نیز سینوفارم خواهد بود اما کسانی که دو دور اسپوتنیک دریافت کردند دوز سوم خود را بین استرازنکا و پاستو پلاس انتخاب می‌کنند.

مسئول بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت استان اصفهان در پاسخ به خبرنگار بیلبورد چی مبنی بر بودن مشکلات در آمار اعلامی از سوی دانشگاه علوم پزشکی گفت: اینکه یک روز آمار واکسیناسیون نسبت به روز قبل ۲۰۰ دوز کمتر یا بیشتر شود مهم نیست زیرا به این برمی‌گردد که مثلاً شخصی اصفهانی در تهران واکسن زده یا مسافری در اصفهان واکسن دریافت کرده، مهم روند واکسیناسون است.

وی تاکید کرد: قبلاً اگر کسی در مورد فوتی‌های آنفولانزا حرف می‌زد همه دنبال آن بودند اما روند کرونا اینگونه نیست، وضعیت کرونا برای همه مشخص و واضح است نمی‌توان با اشتباه در آمار و ارقام به طور کلی روند را زیر سوال برد.

فدایی در خصوص واکسیناسیون کرونا زیر ۱۲ سال گفت: این‌طور نیست که با درخواست یک خانواده به بچه زیر ۱۲ سال نیز واکسن کرونا زده شود، تزریق هرگونه واکسن برای این رده سنی در کمیته علمی واکسیناسون تصویب می‌شود که از گذشته نیز برای تزریق انواع واکسن تحقیقات داشته است.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان