۸ درصد خانواده‌های اصفهانی یک نفره هستند - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
جامعه » ۸ درصد خانواده‌های اصفهانی یک نفره هستند

به گزارش خبرنگار بیلبورد چی، حسین غفرانی کجانی صبح دوشنبه در نشست خبری که به مناسبت ۳ دی ماه روز ثبت احوال برگزار شد، ضمن تسلیت ایام فاطمیه اظهار با بیان اینکه هوشمندسازی سیستم ثبت احوال کمک قابل توجهی به برنامه ریزی کشور داشته است، اظهار داشت: در این زمینه برای ارائه آمار واجدین شرایط حضور در خدمت سربازی، واجدین شرایط رأی دادن و … اقدامات خوبی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه در دوران شیوع کرونا سامانه مبتنی بر اطلاعات و هویت افراد در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت و نظام سلامت به صورت دقیق آمار افراد واکسینه شده و واکسینه نشده را در دست دارد، ابراز داشت: این زیرساخت‌ها نشان داد که با هوشمندسازی می‌توان در تسهیل امور گام بلندی را برداشت.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان با بیان اینکه هوشمندسازی برنامه اول توسعه بوده است و در برنامه‌های بعدی بسترساز اجرای برنامه‌ها بوده است، افزود: در این راستا بیش از ۵۰ شاخص را بررسی و در اختیار دیگر نهادها قرار داده‌ایم.

وی اضافه کرد: کد ملی ۱۰ رقمی حکمرانی زیادی را در کشور دارد و هماهنگی زیادی را بین بخش‌های مختلف ایجاد کرده است.

غفرانی کجانی با بیان اینکه امسال با شعار جدید «حکمرانی داده‌ها» و با الهام از گام دوم انقلاب خدمت خود را ادامه می‌دهیم، گفت: باید توجه داشت که کارکنان ثبت احوال با حداقل امکانات، تجهیزات، فضا و مزایا نسبت به ارائه خدمات اقدام می‌کنند و رتبه‌های خوبی را در سطح کشور کسب کرده‌اند.

وی با بیان اینکه جمعیت کشور از ابتدای قرن کنون تا ابتدای سال ۱۳۶۵ در حال رشد بوده و در سال ۶۵ به انفجار رسیده است، افزود: نرخ جمعیت در سال ۶۵ به چهار رسید و در این شرایط نگرانی عمیقی برای مسئولان برنامه‌ریزی کشور ایجاد کرد تا اینکه در دهه ۷۰ شاهد کاهش جمعیت بودیم و نرخ رشد جمعیت رو به نزول بوده است.

۳۰ درصد جمعیت اصفهان تا سال ۱۴۲۵ بالای ۶۵ سال سن دارند

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان اضافه کرد: نرخ رشد جمعیت در سال ۱۳۷۵ به ۱.۹ رسید و این روند کاهشی نرخ جمعیت ادامه داشت تا سال ۹۵ که این عدد به ۹۷ صدم درصد رسید.

وی با بیان اینکه پنجره جمیعتی استان در سال ۹۵ با جمعیت پنج میلیون و ۷۵۰ هزار نفر بسته شد، ادامه داد: با این روند در سال ۱۴۲۵ حدود ۳۰ درصد از جمعیت استان اصفهان بالای ۶۵ سال خواهند بود.

شتاب افزایش جمعیت سالمندی در اصفهان

غفرانی کجانی با بیان اینکه با شتابی که افزایش جمعیت را در سال ۶۵ داشتیم به همان میزان نیز شتاب افزایش جمعیت سالمندی را در کشور خواهیم داشت، ادامه داد: از این رو دغدغه مربوط به فروچاله جمعیتی در کشور کاملاً درست و باید در این زمینه برنامه‌ریزی جدی شود.

فرهنگ پذیرایی از سالمندان در خانواده‌ها ترویج یابد

وی با بیان اینکه نیاز به ایجاد بسترهای لازم برای مدیریت سالمندان در استان اصفهان هستیم، گفت: باید فرهنگ پذیرایی از سالمندان در خانواده ترویج یابد از سوی دیگر زیرساخت‌های لازم را برای عبور و مرور و نگهداری سالمندان را نیز در استان ایجاد کنیم.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان با اشاره به شناسایی ۲۱ مانع برای ازدواج و فرزندآوری در کشور ابراز داشت: با شناسایی این موانع برنامه‌ریزی برای فرزندآوری و ازدواج در دستور کار قرار گرفت و تسهیلاتی برای این امر اختصاص یافت.

وی با بیان اینکه شورای راهبردی جمعیت بر خلاف رویه گذشته که بیشتر پیگیر رصد جمعیت و تحولات جمعیتی فعالیت داشته است، تقسیم بندی وظایف دستگاه‌ها برای اجرای دقیق قانون افزایش جمعیت را در دستور کار قرار می‌دهد، گفت: در استان اصفهان این جلسات به صورت مستمر تشکیل می‌شود و قرار است به زودی این جلسه با حضور استاندار برگزار شود.

تخمین جمعیت استان اصفهان پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است

غفرانی با بیان اینکه جمعیت استان اصفهان در سرشماری سال ۹۵ حدود پنج میلیون و ۱۲۰ هزار نفر بوده است، تصریح کرد: از این میزان ۵۱ درصد مرد و ۴۹ درصد زن بوده است.

وی ابراز داشت: تخمین جمعیت استان اصفهان در سال جاری پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است که یک میلیون و ۱۰۳ هزار نفر کمتر از ۱۵ سال، یک میلیون و ۲۰۷ هزار و ۸۵۴ نفر ۱۵ تا ۲۹ سال، از ۳۰ تا ۶۵ سال هم دومیلیون و ۴۴۸ هزار و ۱۹۲ نفر و بالای ۶۵ سال نیز ۳۶۱ هزار و ۲۵۸ نفر هستند.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان با بیان اینکه رشد سالانه جمعیت استان اصفهان در سرشماری سال ۹۵ به ۹۷ صدم درصد رسید، گفت: در حال حاضر تعداد خانوارهای یک نفره هشت درصد، دو نفره ۲۰ درصد، سه نفره ۳۰ درصد، چهار نفره ۲۷ درصد و پنج نفره و بیشتر هم ۱۵ درصد جمعیت استان اصفهان را شامل می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه در سال ۹۹ حدود ۵۶ هزار و ۳۹۴ تولد داشتیم که نسبت به سال ۹۸ حدود هشت درصد کاهش نرخ ولادت سالیانه را داشتیم، گفت: این در حالی است که در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ کاهش ۱۶ درصدی تولد را در استان داشته‌ایم.

۳۲ هزار و ۲۹۸ فوتی در اصفهان در سال ۹۹ ثبت شد

غفرانی کجانی با بیان اینکه در سال گذشته ۳۲ هزار و ۲۹۸ مورد فوتی داشتیم، گفت: در سال ۹۹ حدود ۳۲ درصد افزایش فوتی را داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه ۲۸ هزار و ۱۰۰ ازدواج در سال ۹۹ ثبت شده است، افزود: این آمار در سال ۹۸ حدود ۲۶ هزار و ۷۱۴ مورد بوده که شاهد افزایش ازدواج در سال گذشته بوده‌ایم.

۱۰ هزار و ۲۹۸ طلاق در سال گذشته در اصفهان ثبت شد

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان با بیان اینکه در سال ۹۹ حدود ۱۰ هزار و ۲۹۸ مورد طلاق در استان اصفهان ثبت شده است، افزود: این آمار در سال گذشته نسبت به سال ۹۸ بیش از دو درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۵ ولادت در استان اصفهان افزایشی بوده است، افزود: این در حالی است که از سال ۹۶ این امر روند کاهشی داشته است.

۴۴ هزار و ۲۹۸ نوزاد در اصفهان در سال جاری متولد شده است

غفرانی با بیان اینکه ۴۴ هزار و ۲۹۸ نفر در سال جاری در استان اصفهان متولد شده است، تصریح کرد: به ازای هر ۱۰۵ پسر ۱۰۰ دختر متولد شده که ۹۳ درصد از این متولدان شهری و هفت درصد روستایی بوده است.

وی ادامه داد: میانگین سن مادرانی که در سال جاری زایمان داشته اند ۳۰ سال و میانگین سن پدران ۳۵ سال بوده است.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان گفت: در سال جاری ۷۲۶ دوقلو، ۴۲ مورد سه قلو و دو مورد هم چهار قلو در استان اصفهان به دنیا آمده است.

۲۸ هزار و ۵۳۸ نفر در اصفهان در ۹ ماه امسال جان باختند

وی با بیان اینکه در سال جاری ۲۸ هزار و ۵۳۸ نفر در استان اصفهان جان خود را از دست داده‌اند، تصریح کرد: رشد فوتی در سال جاری به هفت درصد رسیده است که میانگین سن فوتی مردان ۶۸ سال و زنان ۷۱ سال بوده است.

غفرانی با بیان اینکه علی، امیرعلی، حسین، امیرحسین و ماهان برای پسران، فاطمه، رستا، زهرا، حلما و آوا نیز برای پسران در صدر جدول فراوانی نام‌ها در اصفهان بوده است، افزود: امید به زندگی در استان اصفهان در مردان ۷۴ و در مردان ۷۷ سال بوده است.

وی با بیان اینکه در پیمایش ازدواج و طلاق در سال ۱۳۹۷ تعداد فرزندان مطلوب زنان و مردان ایرانی به ترتیب ۲.۱ و ۲.۲۸ نفر بوده است، گفت: سطح اظهارات این آمار را نشان می‌دهد و تا پیمایش بعدی نیز مبنا همین آمار خواهد بود.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان با بیان اینکه از ۲۸ هزار و ۱۰۰ ازدواج در سال گذشته در استان اصفهان میانگین سن ازدواج ۳۶ سال برای مردان و ۲۶ سال برای زنان بوده است، گفت: میانگین سن ازدواج بار اول برای مردان ۲۸ سال و برای زنان ۲۴ سال بوده است.

وی اضافه کرد: میانگین سن طلاق برای مردان ۳۹ سال و ۳۴ سال برای مردان بوده است.

۲۵ درصد طلاق‌ها در ۵ سال اول زندگی اتفاق می افتد

غفرانی با بیان اینکه فاصله سنی بین سن ازدواج تا طلاق در بار اول افزود: ۲۵ درصد از طلاق‌ها در پنج سال، پنج تا ۱۰ سال ۲۴ درصد، ۱۰ تا ۱۵ سال ۲۰ درصد، ۱۵ تا ۲۰ سال ۱۳ درصد، ۲۰ تا ۲۵ سال ۹ درصد و بیشتر از ۲۵ سال ۹ درصد بوده است.

وی با بیان اینکه در سال جاری بیش از ۱۰۲ هزار تعویض شناسنامه، ۱۴ هزار صدور شناسنامه المثنی، ۳۳ هزار شناسنامه نوزاد و دو هزار و ۲۹۷ مورد تغییر نام داشتیم و ۶ هزار و ۱۶۵ مورد نیز تغییر نام خانوادگی را داشته‌ایم.

امسال ۱۲۰ هزار درخواست کارت ملی هوشمند ثبت شده است

غفرانی با بیان اینکه امسال ۱۲۰ هزار ثبت اطلاعات برای کارت ملی هوشمند را داشتیم، گفت: چهار میلیون و ۵۴ هزار نفر تاکنون تکمیل ثبت نام برای کارت ملی هوشمند داشتند و جامعه هدف در این زمینه در استان چهار میلیون و ۱۷۰ هزار نفر هستند.

وی تاکید کرد: کارت ملی قدیمی فاقد اعتبار است و با استفاده از آن هیچ خدماتی ارائه نخواهد شد، برای این امر با توجه به وجود مشکلات تأمین بدنه کارت ملی هوشمند صدور بارکد را در دستور کار داریم.

مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان با بیان اینکه تاکنون در استان اصفهان برای یک هزار و ۷۰۶ مورد کودک فاقد هویت حاصل ازدواج مردان خارجی با زنان ایرانی شناسنامه صادر شده است، گفت: این روند با سرعت در حال انجام است.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان