چله شو در مازندران؛ گران وپرهزینه/ دستها به آجیل و ماهی نمیرسد - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
متفرقه » چله شو در مازندران؛ گران وپرهزینه/ دستها به آجیل و ماهی نمیرسد

خبرگزاری بیلبورد چی، گروه استان‌ها: گرانی اجناس و اقلام خاطره یلدا و چله نشینی را از یاد بسیاری از خانوارها برده است و میل و رمقی برای خرید آجیل و خشکبار در آستانه چله ایرانی به جا نگذاشته است.

قیمت‌های پسته و آجیل آن قدر در این سال و ماه‌های کرونایی افزایش قیمت داشته که دست خانواده‌های کم درآمد و بی بضاعت به دانه‌های آن هم نمی‌رسد، چه رسد به خرید گرمی یا کیلویی نوبرانه های یلدایی.

پسته و آجیل کیلوی ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان، فکر نزدیک شدن به این نوبرانه ها را به چله نشینان نمی‌دهد و در نهایت باید یلدا را با چای، یک کیلو سیب و پرتقال به زمستان پیوند داد.

بررسی برآیندها نشان می‌دهد که هزینه هر خانوار چهار نفره مازندران برای برپایی شب یلدا با پخت غذای محلی، سبزی پلو با ماهی، یک کیلو آجیل و پسته، دو کیلو سیب و پرتقال و یک هندوانه چند کیلویی از یک میلیون تومان هم فراتر می‌رود و اگر یک مهمان چهارنفره دیگری هم در یلدای پاییزی و زمستانی به این جمع اضافه شود، به ناچار هزینه‌ها دو تا سه برابر خواهد شد.

محمد اکبری شهروند ساروی در یک عصر پاییزی چند روز مانده به یلدا در پاسخ خبرنگار بیلبورد چی درباره وضع قیمت‌های اقلام شب یلدا گفت: آن قدر پسته و آجیل و اقلام یلدایی گران شده که برای یک دورهمی ساده خانوادگی نیز باید چندصد هزار تومان هزینه کرد.

آن قدر پسته و آجیل و اقلام یلدایی گران شده که برای یک دورهمی ساده خانوادگی نیز باید چندصد هزار تومان هزینه کرد

وی با بیان اینکه در گذشته شب یلدا آن قدر پرهزینه نبود و به راحتی به مهمانی‌های خانوادگی و چله نشینی می‌رفتیم، افزود: هزینه‌های آن قدر سرسام آور شده که مردم کمتر رغبت به مهمانی رفتن و دورهمی دارند.

وی با بیان اینکه نرخ سیب بین ۲۳ تا ۲۷ هزار تومان، پرتقال ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان، پسته ۳۳۰ هزار تومان، مرغ کیلویی ۳۳ هزار تومان و برنج ۵۵ هزار تومانی انگیزه‌ای برای چله نشینی نمی‌گذارد، گفت: نرخ ماهی سفید نیز بین ۲۳۰ تا ۲۵۰ هزار تومان است و گرانی‌ها انگیزه‌ها را از بین برده است.

 

افزایش نرخ اجناس و ارزاق در آستانه شب یلدا، بازاریان را هم حیرت زده کرده است، احمد معارفی مسئول اتحادیه قصابان رامسر در گفتگو با خبرنگار بیلبورد چی با بیان اینکه مشکلی از نظر تأمین گوشت و مرغ در شهرستان نداریم، افزود: تنها مشکل این است که قیمت مصوب اعلام شده از سوی ستاد تنظیم بازار با هزینه‌های تولید همخوانی ندارد.

وی با بیان اینکه قیمت مصوب مرغ ۳۱ هزار تومان است و فروش بالاتر از آن تخلف محسوب می‌شود، افزود: نرخ تخم مرغ ۴۳ هزار تومان به ازای هر شانه اعلام شده در حالی هزینه حمل و انتقال از تهران به شهرستان سبب افزایش هزینه‌ها می‌شود و برای عاملان فروش صرفه اقتصادی ندارد.

متخلفان اقتصادی نقره داغ می‌شوند

در عین حال صمت مازندران از سه برابر شدن شمار بازرسان برای تشدید نظارت‌ها و تنظیم بازار در استان خبر داد. حسینقلی قوانلو رئیس سازمان صمت مازندران با بیان اینکه از نیروهای بازرس بسیجی برای رصد بازار و مقابله با تخلفات استفاده کردیم، افزود: برای نظارت بر بازار، ۲۴ قلم کالا و اجناس از جمله برنج، پنیر، ماست، لبنیات و غیره مشمول قیمت گذاری شده است.

وی با بیان اینکه فقط در ماه گذشته بیش از ۶۲ میلیارد تومان تخلف در استان کشف شد، افزود: بیشترین تخلف کشف شده مربوط به عدم درج قیمت، گرانفروشی و صادرنکردن فاکتور بوده است.

 

نرخ ماهی نیز در آستانه شب یلدا نسبت به سال قبل دو برابر شد، ماهی قزل آلا ۱۲۰ هزار تومان، کپور و کفال بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار تومان و ماهی سفید ۲۲۰ تا ۲۵۰ هزار تومان عرضه می‌شود.

حسن اسحاقی مدیرکل شیلات مازندران در گفتگو با خبرنگار بیلبورد چی افزایش قیمت ماهی را ناشی از بالارفتن هزینه‌های صید و صیادی بیان کرد و گفت: به رغم آنکه میزان صید ماهی رشد یافته و ارزش اقتصادی ماهیان صید شده در فصل جاری به ۸۰ میلیارد تومان رسید اما هزینه‌های صید وصیادی چندبرابر شده است.

به رغم آنکه میزان صید ماهی رشد یافته و ارزش اقتصادی ماهیان صید شده در فصل جاری به ۸۰ میلیارد تومان رسید اما هزینه‌های صید وصیادی چندبرابر شده است

وی افزود: هزینه‌های تور، طناب، قایق، تراکتور وغیره سبب شده تا به رغم افزایش ارزش اقتصادی، چندان صیادان از درآمدشان رضایت نداشته باشند.

وی نرخ ماهی‌ها را حداقل ۶۰ هزار تومان و حداکثر ۲۵۰ هزار تومان ذکر کرد.

در حالی که برخی خانوارهای سودای چله نشینی و دورهمی در یلدا را دارند، علوم پزشکی مازندران با اشاره به شیوع بیماری کرونا خواستار رعایت پروتکل‌ها و پرهیز از دورهمی ها شد.

سید عباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفتگو با خبرنگار بیلبورد چی بر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی از جمله پرهیز از دورهمی ها تاکید کرد و گفت: ساده انگاری‌ها و عدم رعایت پروتکل‌ها، سبب تشدید شیوع بیماری می‌شود.

وی بااظهار اینکه در حال حاضر میزان رعایت پروتکل‌ها و شیوه نامه‌ها کمتر از ۴۰ درصد است، از مردم خوااست تا با رعایت پروتکل‌ها، یلدا را با ماندن در کنار اعضای خانواده و فاصله گذاری‌های اجتماعی سپری کنند.

یلدای پیش رو هم با طعم گرانی پاییز را به زمستان پیوند می‌دهد و دست بسیاری از خانوارها از اقلام و اجناس کوتاه و آرزوهایشان بر زمین مانده است.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان