رئیس جمهور پرتغال پارلمان این کشور را منحل کرد - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
بین الملل » رئیس جمهور پرتغال پارلمان این کشور را منحل کرد

به گزارش خبرگزاری بیلبورد چی به نقل از المیادین، دفتر «مارسلو ربلو د سوسا» رئیس جمهور پرتغال اعلام کرد که رئیس جمهور، روز یکشنبه فرمان انحلال پارلمان را صادر کرد که آخرین گام رسمی قبل از انتخابات عمومی زودهنگامی است که پیش از این اعلام شده بود و قرار است که در ۳۰ ژانویه برگزار شود.

فرمان انحلال پارلمان در آخرین روز ممکن برای انجام این اقدام صادر شد که باید حداقل ۵۵ روز قبل از انتخابات، فرمان انحلال صادر شود. مارسلو ربلو د سوسا پیش از این اعلام کرده بود که اگر پارلمان پیش نویس بودجه سال ۲۰۲۲ را رد کند مردم کشورش دو سال زودتر از موعد مقرر به پای صندوق‌های رأی می‌روند. با رد لایحه بودجه توسط پارلمان، وی خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد، اقدامی که عملاً به دوره ثبات نسبی سیاسی در کشور طی ۶ سال گذشته پایان داد.

سوسیالیست ها در نظرسنجی‌ها با ۳۸.۵ تا ۳۹ درصد از سوسیال دموکرات‌ها که نماینده اپوزیسیون اصلی هستند و تنها ۲۴ درصد حامی دارند، جلوتر هستند.

گفتنی است که در ۲۷ اکتبر گذشته پارلمان پرتغال از تصویب پیش نویس بودجه ۲۰۲۲ که آنتونیو کاستا رهبر حزب سوسیالیست به عنوان نخست وزیر آن را تقدیم کرده بود خودداری کرد. حزب سوسیالیست که از سال ۲۰۱۵ قدرت را در پرتغال در دست دارد قبلاً از حمایت چند حزب چپ برخوردار بود. اما گروه چپ مارکسیست و کمونیست‌ها به همراه سبزها حمایت خود را از حزب سوسیالیت برداشتند.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان