جامعه جهانی برنامه ای برای تعامل با وضعیت افغانستان ندارد - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
بین الملل » جامعه جهانی برنامه ای برای تعامل با وضعیت افغانستان ندارد

به گزارش خبرگزاری بیلبورد چی به نقل از النشره، «محمد بن عبدالرحمان آل ثانی»، وزیر خارجه قطر خواستار همکاری جامعه بین‌المللی برای رسیدگی به اوضاع افغانستان شد.

وزیر خارجه قطر در عین حال با انتقاد از جامعه جهانی اعلام کرد که هیچ گونه استراتژی مشخصی در سطح بین المللی برای تعامل با وضعیت افغانستان وجود ندارد.

به گفته آل ثانی، وضعیت افغانستان به گونه‌ای است که نیاز به همکاری جامعه جهانی دارد و تقویت گفت‌وگو و مقابله با ریشه‌های مشکلات برای ایجاد ثبات در منطقه ضروری است.

وزیرخارجه قطر همچنین افزود که وضعیت امنیتی افغانستان باعث نگرانی کشورهای همسایه و کشورهای منطقه شده و همزمان دوحه با روسیه در ارتباط است، زیرا روسیه در ایجاد ثبات در افغانستان شریک است.

عبدالرحمان آل ثانی در ادامه اظهار داشت که روسیه، چین و کشورهای منطقه در مورد هر گونه تنش احتمالی در افغانستان نگرانی‌های مشروع و قانونی دارند.

همزمان امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه روز شنبه اعلام کرد که چندین کشور اروپایی به دنبال ایجاد یک مرکز دیپلماتیک مشترک هستند که به سفرایشان امکان بازگشت به افغانستان را می‌دهد.

وی در این باره افزود: به سازمانی مشترک میان چند کشور اروپایی فکر می‌کنیم- مکانی مشترک که به سفرایمان اجازه حضور در افغانستان را می‌دهد.

ماکرون همچنین مدعی شد که این متفاوت از روند به رسمیت شناختن طالبان یا گفتگوی سیاسی با این گروه است.

اتحادیه اروپا هم هفته گذشته، از تلاش برای حضور حداقلی در افغانستان بسته به شرایط امنیتی موجود و ضمانت طالبان برای حراست از اماکن و کارکنان دیپلماتیک خبر داد.

این در حالی است که فرانسه، دیروز جمعه با کمک قطر ۳۰۰ نفر از اتباع خود را از افغانستان خارج کرد.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان