افزایش موارد سرخک در کشور/آغاز برنامه واکسیناسیون - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
سلامت » افزایش موارد سرخک در کشور/آغاز برنامه واکسیناسیون

به گزارش خبرگزاری بیلبورد چی، سید محسن زهرایی، در خصوص شیوع بیماری سرخک و آغاز واکسیناسیون تکمیلی سرخک، سرخجه و اوریون در برخی استان‌های درگیر، اظهار کرد: بیماری سرخک یکی از مسری ترین بیماری‌های عفونی است که در کشور ما هم سابقه طولانی داشته و اولین دانشمندی که توانست بیماری سرخک را از سایر بیماری‌های بثوری افتراق دهد، محمدبن زکریای رازی بوده و این افتخار دانشمندان ایرانی است که چنین کشفیاتی در گذشته داشته اند.

وی افزود: بیماری سرخک مشکلات بسیاری را برای بیماران ایجاد می‌کند که برای پیشگیری از آن، تولید واکسن سرخک در کشور ما سال‌ها است که انجام می‌شود و با پوشش بالای واکسیناسیون، موفقیت بسیار چشمگیری در پیشگیری از ابتلای به این بیماری به دست آوردیم.

زهرایی بیان کرد: در سال ۱۳۹۸ جزو سه کشور اول در منطقه خاورمیانه بودیم که تاییدیه سازمان جهانی بهداشت را برای حذف بیماری سرخک در کشور دریافت کردیم و این از افتخارات نظام سلامت کشور است.

وی ادامه داد: دریافت گواهی حذف سرخک به این معنی نیست که این بیماری را دیگر نخواهیم داشت، هر زمانی که پوشش واکسیناسیون دچار آسیب شود، احتمال بازگشت بیماری وجود دارد، علاوه بر این باید دقت کنیم که بیماری در هر نقطه‌ای از دنیا باشد، به سایر نقاط دنیا نیز منتقل می‌شود، مخصوصاً در مورد بیماری سرخک که سرایت پذیری زیادی دارد.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت تصریح کرد: هم در مرزهای شرقی و هم مرزهای غربی ایران، کشورهایی قرار دارند که شیوع سرخک به دلیل ضعف در برنامه واکسیناسیون بسیار زیاد است و به تبع ترددهایی که به داخل کشورمان انجام می‌شود، طبیعتاً بیماری به کشورمان وارد می‌شود. در سال ۹۹ فقط سه مورد از بیماری سرخک در کشور داشتیم، اما در سال ۱۴۰۰، موارد بیماری افزایش پیدا کرد و از نیمه فروردین تا اوایل آبان ماه، نزدیک به ۸۵ مورد بیماری سرخک در کشور تأیید شد، عمده این موارد نیز در استان‌های جنوب شرقی کشور قرار داشتند. لذا، برنامه ریزی شد که برنامه واکسیناسیون تکمیلی با واکسن ام ام آر برای کودکان گروه سنی ۹ ماهه تا ۷ ساله در استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، بخش‌هایی از استان کرمان و کل استان هرمزگان، انجام شود و در این راستا، حدود یک میلیون و ۱۲۰ هزار کودک ۹ ماهه تا ۷ سال تحت پوشش خواهند بود، این برنامه از دوم آبان آغاز شده و پیش بینی می‌شود تا هفته آینده به پایان برسد.

زهرایی عنوان کرد: انتظاری که از مردم مناطق درگیر بیماری داریم، این است که از فرصت استفاده کرده و چنانچه کودکی در این گروه سنی دارند، به مراکز و پایگاه‌های بهداشت مراجعه کرده و واکسن تکمیلی ام ام آر یا واکسن سرخک، سرخجه و اوریون را دریافت کنند. این واکسن، دوز تکمیلی است و امیدواریم با این اقدام جلوی انتقال بیشتر بیماری به کشورمان گرفته شود.

بیماری سُرخَک نوعی عفونت سیستم تنفسی است که از طریق تنفس منتقل می‌شود و به شدت واگیردار است. علائم سرخک شامل تب، سرفه، آبریزش بینی، و راش پوستی در نقاط مختلف بدن است.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان