پیش بینی غربالگری بینایی ۵۷ هزار کودک گیلانی تا پایان امسال - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
سلامت » پیش بینی غربالگری بینایی ۵۷ هزار کودک گیلانی تا پایان امسال

آریا طوفانی در گفتگو با خبرنگار بیلبورد چی با اشاره به اینکه طرح پیشگیری از تنبلی چشم برای کودکان ۳ تا ۶ سال اجرایی می‌شود، اظهار کرد: این طرح همه ساله توسط سازمان بهزیستی و ادارات کل تابعه این سازمان در سطح استان‌ها اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه این طرح به دو صورت ای چارت و سایر با استفاده از دستگاه انجام می‌شود، گفت: غربالگری توسط ای چارت در ۹۰ پایگاه ثابت و دائمی اداره کل بهزیستی استان گیلان در سطح شهرستان انجام می‌شود.

طوفانی با اشاره به اینکه طرح غربالگری در سه سطح انجام می‌شود، افزود: در سطح افراد کودکان مشکوک به تنبلی چشم شناسایی و به سطح دوم که تخصصی است ارجاع داده شده و در صورت تشخیص مشکل به سه سطح که همان چشم پزشک است ارجاع داده می‌شود.

معاون توسعه و پیشگیری اداره کل بهزیستی گیلان با بیان اینکه تنبلی چشم یک بیماری پنهان بوده و والدین از وضعیت ظاهری چشم نمی‌توانند به این بیماری پی ببرند، اضافه کرد: مراجعه به مراکز غربالگری برای تشخیص و پیشگیری و پیگیری این بیماری بسیار مهم و حائز اهمیت است.

ط‌وفانی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۵۵ هزار و ۶۹۴ کودک در قالب این طرح غربالگری و معاینه شدند، تصریح کرد: این تعداد ۲ درصد از این کودکان دچار اختلالات بینایی بودند که به چشم پزشک ارجاع داده شدند.

وی با بیان اینکه از این تعداد ۱۵۳ کودک دچار تنبلی چشم بودند که اقدامات تخصصی انجام شد، افزود: درمان تنبلی بسیار ساده بوده و والدین نباید از این موضوع نگران باشد اما نکته مهم در این باره این است که بهترین زمان تشخیص و درمان زیر شش سالگی است.

معاون توسعه و پیشگیری اداره کل بهزیستی گیلان با تأکید بر اینکه در تمام پایگاه‌های اداره کل بهزیستی پروتکل‌های بهداشتی رعایت می‌شوند، گفت: برای امسال نیز پیش بینی شده تا پایان سال ۵۷ هزار کودک است که در حال حاضر بیش از ۱۵ هزار کودک غربالگری شده‌اند.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان