شما اینجا هستید
هنر » احیاء قانون خرید آثار هنری توسط دولت

به گزارش خبرنگار بیلبورد چی محمدمهدی اسماعیلی در اختتامیه ششمین دو سالانه ملی خوشنویسی ایران که در مجموعه چهل‌ستون قزوین برگزار شد اظهار کرد: قزوین از مهم‌ترین حوزه‌های تمدنی ایران عزیز است و تاریخی به قدمت فرهنگ و هنر ایران دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: در طول تاریخ و در جای‌جای تمدن ایرانی اسلامی عناصر نامداری از قزوین نقش‌آفرینی کرده‌اند و تعداد قابل‌توجهی از افراد نقش‌آفرین در تاریخ معاصر از قزوین برخاسته‌اند و بیانات رهبر معظم انقلاب در قزوین ظرفیت‌های درخشان این خطه را بیشتر معرفی می‌کند.

این مقام مسئول عنوان کرد: خاک قزوین، خاک فرهنگ و هنر است و بزرگان تحسین‌برانگیزی در رشته‌های مختلف از جمله خوشنویسی به کشور تقدیم کرده است.

اسماعیلی ضمن گرامیداشت یاد شهدای قزوینی از جمله شهدای پرفضیلت عزیز این دیار که برای ایران افتخار و قدرت آفریده‌اند، شهید بابایی، رجایی، لشگری و مرحوم سید آزادگان حجت‌الاسلام ابوترابی عنوان کرد: مجموع این داشته‌ها از فرهنگ و ایثار، قزوینی که امروز می‌بینیم را به ارمغان آورده است و ما به وجود قزوین در قلب ایران افتخار می‌کنیم.

این مسئول تبیین کرد: در حوزه فرهنگ و هنر اتفاقات بزرگی رخ داده است، هر دوره تمدنی که در ایران به وجود آمده یک پشتوانه فرهنگی و هنری را در آن مشاهده می‌کنیم. دوره پرشکوه تمدن اسلامی در قرن‌های سوم و پنجم پر است از آثار و ابنیه تاریخی با شکوه و شخصیت‌های بزرگ و ماندگار در حوزه‌های مختلف تمدنی و همه این تحولات و پیشرفت‌ها بر پایه هنر است.

وی گفت: در خیزش مجدد تاریخ ایران در دوره صفوی، قزوین از عناصر و موقعیت‌های جغرافیایی مهم کشور است که آثار ماندگار هنری و فرهنگی در این دوره در قزوین را شاهد هستیم و قزوین، اردبیل و اصفهان سه منطقه مهم تاریخی دوره صفوی را تشکیل می‌دهند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرد: اگر مدعی هستیم که امروز در آغاز قرن ۱۵ شمسی در سیر به سمت شکوفایی تمدن نوین ایرانی اسلامی هستیم جایگاه فرهنگ و هنر باید شایسته باشد تا شکوفایی مجدد رخ دهد، ما نمی‌توانیم فرهنگ و هنر را از این روند جدا کنیم چرا که توسعه یک‌جانبه علمی و صنعتی بدون رشد فرهنگ و هنر نمی‌تواند به تمدن سازی بیانجامد.

این مقام مسئول با بیان اینکه امروز در آغاز کار دولت سیزدهم توجه ویژه به فرهنگ و هنر در دستور کار قرار گرفته است، افزود: اگر چنین کاری بخواهد آغاز شود نیازمند تکمیل و توسعه زیرساخت‌ها هستیم، همه حوزه‌ها باید شانه‌به‌شانه پیش برود و توسعه و تکمیل زیرساخت‌های فرهنگی در صدر برنامه‌های دولت مردمی است.

اسماعیلی توضیح داد: در سفرهای استانی قرار است که این نگاه اجرایی شود و در سفر آینده رئیس‌جمهور به قزوین بنا است گام بزرگی برای تکمیل و به انجام رساندن زیرساخت‌های هنری برمی‌داریم.

این مسئول افزود: بنا است از ظرفیت هر شهر استفاده شود، همان‌طور که در نظر داریم مشهد مقدس به مرکز رسانه‌ای کشور بدل شود قزوین نیز می‌تواند همانطور که به پایتخت خوشنویسی ایران تبدیل شده به مرکز هنرهای تجسمی کشور تبدیل شود.

وزیر ارشاد با بیان این نکته که هنر خوش‌نویسی یک هنر ایرانی و اسلامی است و برخی همسایه‌های کشورمان می‌خواهند این هنر را به نام خود مصادره کنند گفت: ما آن‌طور که لازم بوده به اهمیت این موضوع نپرداخته‌ایم و با ورود جدی به این موضوع به‌راحتی می‌توانیم به جهان نشان دهیم که مرکز و مبنای این هنر به کجا باز می‌گردد.

اسماعیلی تأکید کرد: حمایت جدی از اصحاب فرهنگ و هنر و برگزاری نمایشگاه‌های هنری خارج از کشور در برنامه ما است و در نظر داریم قانون خرید آثار هنری را احیا می‌کنیم.

وی در خاتمه یادآور شد: امروز باید در اتاق‌های مدیران ارشد نظام تابلوهای آثار نفیس خوشنویسی بزرگان این حوزه بدرخشد، در اعطا جوایز باید حتماً این موضوع در دستور قرار بگیرد که جوایز این آثار فاخر باشد.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان