گیلان در انتظار استاندار بومی و متعهد - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
سیاست » گیلان در انتظار استاندار بومی و متعهد

خبرگزاری بیلبورد چی، گروه استان‌ها- سیده سمیه رعد: گیلان یکی از ۱۸ استان در صف انتظار تعیین استاندار است که تاکنون با وجود مطرح شدن گزینه‌های متعدد و حواشی نه چندان کم، توفیقی در این زمینه کسب نکرده و مردم در انتظار انتخاب استاندار بومی، متخصص، جوان، آگاه، با تجربه، قاطع و آشنا با پیچ و خم‌های اداری و مشکلات گیلان سرسبز اما خمیده زیر بار رنج‌های متعدد هستند.

«سید ابراهیم رئیسی» خرداد ماه امسال توانست با شعار «دولت مردمی- ایران قوی» و با کسب ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۴۵ رأی، سکان دار سیزدهمین دولت جمهوری اسلامی ایران شود. وی در روزهای انتخابات موضوع تولید را اولویت نخست دولت خود عنوان کرد و ضمن تاکید بر داشتن شفافیت و صداقت با مردم، وعده قطع وابستگی کشور به خارج و تمرکز روی داشته‌های داخلی را داد که این موضوع مهم‌ترین و برجسته‌ترین تفاوت وی با سایر رقبا قلمداد می‌شود.

البته شعارها و خط مشی دولت سیزدهم تنها به امور اقتصادی معطوف نیست و رئیس جمهور کشورمان از همان ابتدا در راستای عمل به منویات رهبری مبنی بر ضرورت جوان گرایی در سیستم مدیریتی پا به عرصه مدیریت کشور گذاشت و در عمل نیز تا حدودی توانست به این وعده خود عمل کند چرا که بر اساس آمارها میانگین سنی وزرای پیشنهادی دولت رئیسی نسبت به دولت روحانی ۶ سال کاهش یافته و به ۵۲ سال رسیده است.

بی‌راهه نیست اگر بگوییم مهم‌ترین امتحان دولت در این روزها، انتخاب استانداری متناسب با شاخص‌ها و شعارهای دولت مردمی برای استان‌های کشور است زیرا استانداران نماینده عالی دولت در هر استان محسوب می‌شوند و درواقع سیاست‌های تعیین شده و نحوه مدیریت امور و مشکلات نیز باید توسط آنها پیگیری شود.

گیلان در انتظار استاندار بومی و متعهد

مردم ۱۸ استان کشور در انتظار تعیین استاندار هستند

«حجت الاسلام ابراهیم رئیسی» تاکنون برای ۱۳ استان کشور استاندار تعیین کرده و در مجموع، مردم ۱۸ استان دیگر کشورمان در انتظار تعیین نماینده عالی دولت در استان خود هستند تا ببینند مشکلات بر زمین مانده با دستان چه کسی حل و فصل می‌شود.

استان گیلان یکی از ۱۸ استان در صف انتظار تعیین استاندار است که تاکنون با وجود مطرح شدن چهره‌ها و گزینه‌های فراوان توفیقی در این زمینه کسب نکرده و همچنان تکلیف مدیر ارشد اجرایی آن مشخص نیست و هر روز اسامی و چهره‌های دیگری مطرح می‌شوند.

عاقبت نامعلوم سهم خواهی‌ها و اظهار نظرهای غیرکارشناسی

مشخص نیست عاقبت سهم خواهی‌ها و اظهار نظرهای متعدد و گاهاً غیرکارشناسانه عده‌ای که این روزها خود را دلسوز مردم و استان می‌نامند! به کجا می‌رسد. آیا این اظهارات می‌تواند منجر به انتخاب استاندار بومی، متخصص، جوان، آگاه، با تجربه، قاطع و آشنا با پیچ و خم‌های اداری و مشکلات گیلان سرسبز اما خمیده زیر بار رنج‌های متعدد شود یا خیر؟

در مجموع ۱۶ استاندار پس از انقلاب در گیلان انتخاب شدند که از این میان تنها شش نفر بومی بودند و عملکرد آنها به ویژه افراد غیربومی همواره مورد نقد مردم و نخبگان استان بوده است.

امروز گیلان سرسبز و زیبا با وجود برخورداری از مواهب طبیعی و ظرفیت‌های بسیار در حوزه‌های مختلف با انباشتی از مشکلات مواجه است که معضل قدیمی زباله سراوان، آمار بالای بیکاری و رتبه نخست فساد اداری در کشور تنها گوشه‌ای از زخم‌های بی‌شمار آن است.

تاکید نماینده ولی‌فقیه در گیلان مبنی بر انتقال اولویت‌های استان به دولت

آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی‌فقیه در گیلان و امام جمعه رشت نیز در خطبه‌های نماز جمعه با انتقاد از پایین بودن میزان کارهای زیربنایی در این استان گفت: از لحاظ اقتصاد، صنعت و زیست محیطی توجه چندانی به گیلان نشده است.

وی با بیان اینکه فقر گیلان زیر سرسبزی آن پنهان شده و بسیاری از مردم شرایط اقتصادی بدی را تجربه می‌کنند، فقر گیلان زیر سرسبزی آن پنهان شده و بسیاری از مردم شرایط اقتصادی بدی را تجربه می‌کنند بیان کرد: مسئولان استان باید اولویت‌ها را به رئیس جمهور معرفی کنند.

آیت الله فلاحتی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه گیلان محل تاخت و تاز و حیات خلوت بعضی از سیاسیون شده است، افزود: مسئولان گیلان باید مشکلات زیاد این استان را به گوش دولت جدید برسانند تا برای رفع آنان چاره‌ای اندیشیده شود.

سخنان نماینده ولی‌فقیه در گیلان حاکی از اهمیت انتخاب استاندار آشنا به مشکلات و مسائل استان دارد که باید مورد توجه دولت و سایر دلسوزان و نخبگان نیز قرار گیرد.

فردا جلسه هیئت دولت برگزار می‌شود و قرار است در این جلسه برای تعیین استانداران باقیمانده تصمیماتی اتخاذ شود و گزینه‌های مطرح برای تصدی استانداری گیلان نیز بررسی می‌شود. تاکنون چهره‌هایی مانند جواد نیک روش، جواد شفیعی ثابت، اسماعیل حیدری، سید علی آقازاده، محمد عبدالله پور و اکبر بهنام جو برای نشستن بر کرسی استانداری گیلان مطرح شده‌اند که در این میان گمانه زنی‌ها برای برخی افراد جدی‌تر است.

بررسی دو گزینه نهایی برای استانداری گیلان / رقابت یک بومی و یک غیربومی

طبق شنیده‌ها از منابع گوناگون و برخی رسانه‌ها، «سید علی آقازاده» و «اکبر بهنام جو» از بین سایر نام‌های مطرح شده برای استانداری گیلان جدی‌تر هستند اما باید منتظر ماند و دید که رئیس جمهور و وزیر کشور سرانجام چه کسی را به عنوان نماینده خود در گیلان انتخاب می‌کنند.

بررسی سوابق «سید علی آقازاده» که هم اکنون به عنوان نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی خدمت می‌کند نشان از تجربه و سابقه مدیریتی وی دارد و شاید مهم‌ترین مزیت او نسبت به رقیبش، بومی بودن است.

اما «اکبر بهنام جو» که تا همین چند وقت پیش استاندار اردبیل در دولت حسن روحانی بود، جایگاه خوبی بین نخبگان و دلسوزان گیلانی ندارد و از آنجایی که در صورت انتخاب، یک استاندار غیربومی خواهد بود، تداعی‌گر تجربه ناموفق مدیریتی چند سال اخیر در استان گیلان است.

عملکرد وی در جایگاه استان اردبیل نیز خالی از حاشیه و اشکال نیست به طوری که مراجعه به صحبت‌های برخی از چهره‌های این استان مانند «اکبر سبحانی»، دارنده بازوبند قهرمانی و کشتی پهلوانی در استان اردبیل حکایتگر داستان تلخ بی توجهی بهنام جو به جایگاه ورزشکاران است.

این قهرمان اردبیلی چند وقت پیش در گفتگو با خبرنگاران تصریح کرد: در استان اردبیل کمتر فردی وجود دارد که مدال‌ها و قهرمانی‌های بنده را داشته باشد اما هر بار به پیش استاندار، معاونان و مسئولان استان رفته‌ام با وعده‌هایی روبه‌رو شده‌ام که هیچ یک از آنها تاکنون تحقق نیافته است.

گیلان در انتظار استاندار بومی و متعهد

پرهیز دولت سیزدهم از تداوم تجربه تلخ انتخاب استاندار غیربومی برای گیلان

اما نکته حائز اهمیت درباره بهنام جو و گزینه‌های مشابه وی، تکرار تجربه تلخ انتخاب استاندار غیربومی و عدم شناخت مسائل مدیریتی استان است که باعث تداوم و دامنه‌دار شدن مشکلات گیلان شده است.

محمد رضا احمدی سنگری، نماینده مردم رشت و خمام در این باره با بیان اینکه مردم گیلان انتظار بجا و به حقی دارند و خواستار استانداری بومی، انقلابی، جهادی، فساد ستیز و دارای سوابق روشن مدیریتی هستند مردم گیلان انتظار بجا و به حقی دارند و خواستار استانداری بومی، انقلابی، جهادی، فساد ستیز و دارای سوابق روشن مدیریتی هستند، گفت: انتظار ما از دولت مردان این است برای گیلان استانداری بومی و آگاه به مشکلات مردم گیلان انتخاب شود تا امید مردم این استان پس از انتخاب رئیس جمهور دوچندان شود.

وی با اشاره به نیروی‌های انسانی توانمند و دارای سابقه روشن مدیریتی در گیلان، افزود: دولت باید از این توانمندی‌های در همه بخش‌ها بهره مند شود.

احمدی با بیان اینکه انتخاب استاندار بومی و غیر بومی قطعاً تأثیرات بسزای خاص خود را روی استان دارد، عنوان کرد: استاندار بومی توانایی کمک‌های قابل توجهی در راستای پیشرفت اساسی و آبادانی گیلان خواهد داشت زیرا به دغدغه‌ها و مشکلات شهرستان‌های استان آشنایی و اشراف بیشتری دارد.

انتقاد از سهم‌خواهی نمایندگان

حسن کربلایی یکی از چهره‌های نام آشنا و از فعالان سیاسی و اجتماعی استان گیلان نیز چند روز پیش در یادداشتی با انتقاد از عملکرد برخی نمایندگان استان در فرآیند انتخاب استاندار، گفت: از دولت بخواهید شخصیتی ارزشی، ولایتمدار، کاردان، جهادی، انقلابی و آشنا با مشکلات و معضلات گیلان انتخاب کرده و به عنوان استاندار معرفی کند.

بدون شک مردم صبور و مؤمن گیلان که در این سال‌ها در مواقع گوناگون و شرایط حساس وفاداری خود به انقلاب و نظام را ثابت کرده‌اند دیگر توان تحمل انتخاب شخصی غیربومی و ناآشنا با مشکلاتشان را ندارند و از دولت سیزدهم که از همان ابتدا با شعار مردمی بودن روی کار آمده، انتظار دارند که نقطه پایانی بر رنج‌های چند ساله آنها قرار دهد و با انتخاب شخصی توانمند، شایسته، کارآمد و البته بومی گامی مهم در راستای رفع مشکلات استان بردارد.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان