شما اینجا هستید
دین و اندیشه » ۵۰ نخبه قرآنی به صورت شبانه روزی مشغول حفظ قرآن کریم هستند

به گزارش خبرنگار بیلبورد چی، حجت الاسلام میریان مدیر مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی در رابطه با برگزاری دوره‌های بیست‌وچهار ساعته حفظ قرآن اظهار کرد: در طرح ملی شبانه‌روزی تحفیظ رضوی که ویژه برادران است شرکت‌کنندگان در یک دوره چهارده ماهه نسبت به حفظ کل قرآن کریم اقدام می‌کنند.

وی از آموزش همراه با تغذیه و اسکان این حافظان قرآن در مجموعه فرهنگی اقامتی زائرسرای رضوی خبر داد و افزود: این طرح که بیست و یکمین دوره از دوره‌های آموزشی بیست و چهار ساعته حفظ قرآن مؤسسه قرآنی بیت‌الاحزان حضرت زهرا (س) است امسال با همکاری مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی برگزار می‌شود و خوشبختانه با استقبال خوبی از سوی جامعه هدف همراه بوده است.

میریان از ثبت نام ۷۰۰ نفر در اردیبهشت ماه امسال در مرحله اولیه این طرح خبر داد و عنوان کرد: از بین این تعداد حدود ۲۰۰ نفر در آزمونی که خردادماه امسال برگزار شد به مرحله بعد راه یافته و ۴۵ روز تحت آموزش قرار گرفتند. در نهایت ۵۰ نفر برتر برای حفظ کل قرآن از میان آنها انتخاب شد که در حال حاضر تحت تعلیم قرار دارند.

وی افزود: در شیوه حفظ شبانه‌روزی قرآن افراد از زندگی روزمره منقطع می‌شوند و به مدت ۱۴ ماه برای حفظ کل قرآن کریم پا در مسیری معنوی می‌گذارند. آنها از نماز صبح به مدت ۱۱ ساعت در دو نوبت صبح و بعدازظهر زیر نظر اساتید و مربیان مجرب تحت آموزش قرار می‌گیرند و بنا بر برنامه‌ای که برای آنها در نظر گرفته شده است هر روز چهار جز قرآن را می‌خوانند. آنها همچنین برنامه‌های آشنایی با احکام، زیارت حرم مطهر و برنامه‌های فرهنگی دیگری نیز دارند.

مدیر مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی تأکید کرد: در این دوره‌ها از اساتید مجرب و عالی‌رتبه‌ای استفاده کردیم که همگی حافظ کل قرآن هستند و از جمله آنها می‌توان به مجتبی فردفانی که عنوان اول مسابقات بین‌المللی حفظ قرآن در سال ۹۶ را دارد یاد کرد. همچنین مصطفی ریحانی نفر اول مسابقات ۲۰ جز قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه نیز در این دوره حضور دارد.

وی افزود: تجربه به ما آموخته است که هیچ روشی به اندازه روش حفظ بیست و چهار ساعته مؤثر نیست و درباره برکات معنوی این جریان در زندگی جوانان و نوجوانان هم باید گفت که توفیقی است که نصیب همگان نمی‌شود. قرآن منبع همه برکات است و مأنوس شدن با آن بی‌شک دستیابی به ارزشمندترین و اصیل‌ترین امور انسانی و اخلاقی است.

میریان از برگزاری آزمون نهایی این دوره در شهریور ماه سال آینده خبر داد و اظهار کرد: کسانی که موفق به گواهینامه حفظ کل قرآن شوند بنا به قانونی که مصوب مجلس شورای اسلامی شده است بعد از یک آزمون جامع مدرک لیسانس علوم قرآن و حدیث به آنها اعطا می‌شود.

وی خاطرنشان کرد با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری و تأکیدات ایشان بر اهمیت افزایش جامعه حافظان قرآن کریم گفت: آقا در سال ۸۹ فرمودند جامعه حافظان قرآن ما باید به ۱۰ میلیون نفر برسد و بر اساس همین تأکیدات ویژه ما امیدواریم که تعداد این حافظان که به نوعی خادمان دین محسوب می‌شوند را به آن رقمی که مورد نظر رهبری بوده است نزدیک کنیم.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان