مدیون جانفشانی‌های مردان بزرگی همچون امیر «منوچهر محققی» هستیم - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
تاریخ » مدیون جانفشانی‌های مردان بزرگی همچون امیر «منوچهر محققی» هستیم

به گزارش خبرگزاری بیلبورد چی، امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش با صدور پیامی درگذشت امیر سرتیپ خلبان منوچهر محققی از قهرمانان و اسطوره‌های نیروی هوایی ارتش را تسلیت گفت.

متن پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضیٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبدیلًا

دفاع مقدس عرصه دلاوری‌ها و ایثارگری‌های ناگفته فراوانی است؛ صاحبان نقش نخست این قهرمانی‌ها در بلندترین مراتب جهاد، عارفانه و شجاعانه رخت رزم برتن کرده و به عمق لشکریان سیاه دشمن تاخته‌اند. زخم جنگ، مدال شرافت سربازی‌شان شده و اندوه یاران شهید را بر دل دارند و امروز، یک به یک راه یاران شهیدشان را می‌پیمایند.

نور حیات هر کدام از این قهرمانان که به حسب ظاهر به خاموشی می‌گراید، جان‌های مشتاق را از گنجینه روایت ایثار و مجاهدت‌های بسیارشان، محروم می‌کند و ما در عدم تحقق رهنمود مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا (مدظله العالی) که درباره قهرمانان بزرگ جنگ می‌فرمایند: «اینها باید معرفی بشوند، باید دنیا این چهره‌ها را بشناسد، عظمت اینها را بفهمد و بداند.» حسرت می‌خوریم!

امروز رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی ایران و جامعه دلاوران دفاع مقدس، اندوهناک فقدان امیر سرتیپ دوم خلبان منوچهر محققی از قهرمانان به نام سال‌های جنگ تحمیلی هستند؛ مردی از تبار صدها خلبان تیزپرواز که نامشان لرزه بر اندام دشمن می‌انداخت و حضورشان در هر نبرد، پیام‌آور فتح و پیروزی و شادی بخش دل امام و امت و رزمندگان اسلام بود.

این قهرمان پرآوازه نبردهای هوایی از ساعات نخست دفاع مقدس، حماسه آفرید. پایانه‌های بزرگ نفتی صدامیان در خلیج فارس تا تأسیسات راهبردی دشمن بعثی در عمق خاکش، بارها و بارها مقهور مهارت و شجاعت بی‌بدیل خلبان منوچهر محققی بود.

کدام رزمنده غیور بسیج و ارتش و سپاه، حضور مقتدرانه عقابان آسمان ایران اسلامی درصدها عملیات دفاع مقدس را از خاطر می‌برد؟
امیرسرتیپ خلبان منوچهر محققی، نمونه‌ای از آن تاریخ سازان و اسطوره‌ای از تبار خلبانان غیور عرصه نبردهای هوایی است که برای بلندترین پرواز بال گشود و نامش در قلب مردم حق شناس کشورمان جاودانه شد. راهبری و حضور موثر در بزرگ‌ترین عملیات‌های هوایی از جمله کمان ۹۹، مواجهه موفق با انبوه جنگنده‌های متخاصم، حملات موثر علیه ناوگان دریایی دشمن و ساعات طولانی پرواز دشوار بر فراز دریا برای حفظ امنیت کاروان‌های تجاری ایران عزیز، برگ‌هایی از کارنامه درخشان آن مرد ولایی است.

امروز در فراق محققی، دورانی دیگر را از دست دادیم، دوباره اندوهناک شهادت خلعتبری شدیم، دوباره داغ شهادت بابایی برایمان تازه شد. دوباره به یاد آوردیم که یاسینی، اسکندری، زندی، ذوالفقاری و اقبالی و دیگر مردان سفر کرده به آسمان، در میان‌مان نیستند. چه کم از این بزرگان گفته‌ایم و چقدر تاریخ‌مان به ذکر نام و اقدامات ارزشمند این دلاوران نیاز دارد.

مدیون جانفشانی‌های مردان بزرگی همچون امیر سرتیپ دوم خلبان منوچهر محققی هستیم که با تربیت جوانان خلبان زبده و جان برکف، اینک علمداران استمرار دفاع از منافع ملی و مرزهای هوایی ایران سربلند اسلامی اند.

پیمان می‌بندیم که با تمام توانمان آنچه این بزرگان حفظ کردند و به ما سپردند را حراست کنیم.

درگذشت این امیر ولایی و قهرمان جنگ را به محضر فرمانده معظم کل قوا (مدظله‌العالی)، همرزمان آن امیر سرافراز ارتش جمهوری اسلامی ایران بویژه خانواده معزز ایشان و قهرمانان نیروی هوایی الهی تسلیت عرض می‌کنم و علو درجات ایشان را از خدای متعال خواستارم.

فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران

سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان