۲۹ دشت آبی در هرمزگان دارای بیلان منفی هستند - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
متفرقه » ۲۹ دشت آبی در هرمزگان دارای بیلان منفی هستند

جمشید عیدانی در گفتگو با خبرنگار بیلبورد چی اظهار کرد: وضعیت منابع زیر زمینی و دشت‌های استان هرمزگان مطلوب نیست و بیلان بسیاری از دشت‌ها منفی است.

وی با ذکر این نکته که ۲۹ دشت استان هرمزگان دارای بیلان منفی است، ادامه داد: بیلان منفی دشت یعنی میزان برداشت منابع زیر زمینی از چاه از منابعی که وارد منابع آب زیر زمینی می‌شوند بسیار بیشتر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان هرمزگان با بیان اینکه میزان برداشت مجاز در پروانه بهره‌برداری مشخص است، تصریح کرد: لازم است که تمام بهره‌برداران میزان برداشت خود را کنترل کنند.

عیدانی با ذکر این نکته که با نصب کنتور می‌توان برداشت را مدیریت کرد، بیان داشت: تا کنون حدود سه هزار و ۸۰۰ کنتور هوشمند روی چاه‌های استان هرمزگان برای کنترل برداشت نصب شده است.

وی با بیان اینکه پروانه‌های بهره‌برداری باید به صورت سالانه تمدید شوند، مطرح کرد: متاسفانه برخی از بهره‌برداران برای تمدید پروانه بهره‌برداری آب خود را تمدید نکرده‌اند که باعث بروز مشکلاتی برای آن‌ها خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان هرمزگان تشریح کرد: از بهره‌برداران محترم درخواست دارم که در شرایط آبی پیش رو الگوی مصرف و الگوی کشت را رعایت کنند تا بتوانیم تابستان سخت پیش رو را با کمترین خسارت پیش‌رو بگذاریم.

عیدانی ابراز داشت: بررسی کارشناسان شرکت نشان دهنده افت ۶۵ سانتی‌متری سطح آب زیر زمینی دشت‌های استان هرمزگان است که این امر تاثیر خود را روی عمق چاه‌های کشاورزی خواهد گذاشت.

وی خاطرنشان کرد: بیشترین افت سطح آب زیر زمینی در دست سرزه خارو رخ داده است و سطح آب زیر زمینی بیش از ۶ متر کاهش پیدا کرده است.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان