کمبود آب آینده یزد را تهدید می‌کند/افت آب‌های زیرزمینی در «چرخاب» - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
متفرقه » کمبود آب آینده یزد را تهدید می‌کند/افت آب‌های زیرزمینی در «چرخاب»

به گزارش خبرنگار بیلبورد چی، محمدمهدی جوادیان‌زاده، عصر شنبه در نشست شورای حفاظت آب شهرستان اشکذر با ابراز نگرانی از افت آب‌های زیرزمینی به ویژه در دشت چرخاب و شهرستان اشکذر که بخش بزرگی از دشت یزد – اردکان را شامل می شود، بر مدیریت مصرف به عنوان یک ضرورت مهم برای آینده استان تاکید کرد.

وی با بیان اینکه شهرستان اشکذر نقطه بسیار حساسی برای استان یزد است زیرا مهمترین منبع آب شرب استان به شمار می‌رود، عنوان کرد: سطح آب‌های زیرزمینی استان به ویژه منطقه چرخاب اشکذر مطلوب نیست و با افت 45 سانتیمتر در سال روبروست و اگر مدیریت نشود، هر سال به این افت افزوده شده و فرونشست‌ها و فروچاله‌های زیادی را موجب خواهد شد.

جوادیان‌زاده ابراز امیدواری کرد: در راستای برنامه‌های رویداد آبی و سازگاری با کم آبی استان که به طور جد با همکاری و هماهنگی مسئولان ذیربط در حال برگزاری و برنامه ریزی است با نصب کنتورهای هوشمند و طرح تحویل حجمی آب در پایان سال 1405 افت آب‌های زیرزمینی و کسری مخزن را به صفر رسانده تا از نشست زمین و ایجاد بیشتر این فروچاله‌ها جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه شهرستان اشکذر قطب گلخانه و صنعت استان یزد است، از مدیران ذیربط خواست تا در مورد چاه‌های غیرمجازی که ممکن است در رابطه با این دو موضوع حفر شود، پیگیری و اقدامات لازم و ضروری را انجام دهند.

به گزارش مهر، در این نشست مجید زارع بیدکی به عنوان رئیس جدید اداره منابع آب شهرستان‌های یزد و اشکذر معرفی و از خدمات محمدعلی حکیمی تقدیر شد.

مدیر عامل آب منطقه ای یزد در سفر به اشکذر در قالب «رویداد آبی» با رئیس دادگستری و فرمانده انتظامی شهرستان اشکذر دیدار کرد و خواستار تعامل و همکاری با آب منطقه ای برای حفظ و حراست از منابع آبی شهرستان شد.

گفتنی است؛ طرح «رویداد آبی» از سال گذشته برای اولین بار در کشور و در استان یزد با هدف حفاظت از منابع آبی استان آغاز شد و مسئولان ذیربط با حضور در شهرستان‌های مختلف استان به صورت دوره ای از نزدیک با مشکلات منابع آبی آن شهرستان آشنا شده و برای رفع آنها در سریعترین زمان ممکن اقدام می‌کنند.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان