شورای راهبردی مشترک دو استان کردستان و کرمانشاه تشکیل می‌شود - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
متفرقه » شورای راهبردی مشترک دو استان کردستان و کرمانشاه تشکیل می‌شود

به‌گزارش خبرگزاری بیلبورد چی، یعقوب گویلیان در جلسه‌ای با حضور معاونان استان‌های کردستان و کرمانشاه به منظور برنامه‌ریزی برای برگزاری مراسم روز جهانی و هفته‌گردشگری در هورامان گفت: ثبت‌جهانی هورامان حاصل همکاری و تلاش مدیران و کارشناسان وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، اداره‌کل‌های استان‌های کردستان و کرمانشاه و مردم خون‌گرم هورامان بوده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کردستان افزود: ثبت جهانی، برنامه‌ای در سطح جهانی می‌طلبد بنابراین باید بسیار جامع‌تر در زمینه برنامه‌ریزی برای منطقه هورامان اقدام شود.

او اظهار کرد: تعیین ضوابط در بخش‌های صنایع‌دستی، گردشگری، معماری، فرهنگ، طبیعت و سایر بخش‌های هورامان امر ضروری است و اداره‌کل‌های استان‌های کردستان و کرمانشاه باید در این زمینه همکاری بیشتری داشته باشند.

گویلیان با اشاره به لزوم ظرفیت سنجی پذیرش گردشگر در تمام روستاهای هورامان به منظور حفظ این منطقه در تمام بخش‌ها عنوان کرد: همکاری دفاتر خدمات‌مسافرتی، دهیاران روستاها، فرمانداران، هتلداران، اقامتگاه‌های بوم‌گردی، راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی و سایر برنامه‌ریزان سفر برای حضور مسئولانه گردشگران در روستاهای منطقه هورامان، ضروری است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کردستان افزود: استان‌های کردستان و کرمانشاه باید در توسعه منطقه‌غرب کشور نقش بیشتر و فعال‌تری داشته باشند چراکه این دو استان در بیشتر مسائل فرهنگی، تاریخی و زبانی کامل کننده هم هستند.

او عنوان کرد: تعریف مسیرهایی جدید و ویژه برای تورهای گردشگری که بتواند بصورت کامل جاذبه‌های دو استان را پوشش دهد و گردشگران از آنها بازدید داشته باشند باید با برنامه‌ریزی دقیق و همکاری کارشناسان حوزه گردشگری اداره‌کل‌های کردستان و کرمانشاه و دفاتر خدمات‌مسافرتی تدوین و عرضه شود.

گویلیان به همکاری بیشتر برای اجرای برنامه مشترک در ۸ مهرماه که به منظور گرامیداشت روز جهانی‌جهانگردی در شهر هورامان برگزار خواهد شد، اشاره کرد و افزود: سرمایه‌گذاری در تمامی بخش‌های، اقتصادی، فرهنگی، توسعه‌ای و زیرساختی در منطقه هورامان باید براساس ضوابط مشخص و در راستای حفظ معماری، طبیعت و آداب و رسوم این منطقه باشد.

معاون گردشگری و سرمایه‌گذاری کردستان از برگزاری ۱۰ برنامه ویژه به منظور گرامیداشت روز و هفته جهانی‌جهانگردی در ۱۰ شهرستان استان خبر داد.

آرمان وطن‌دوست با ارائه گزارشی از برنامه‌های در دست اقدام برای گرامیداشت روز و هفته جهانی‌جهانگردی در استان گفت: رعایت حرمت ماه‌های محرم و صفر و همچنین رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مبارزه با ویروس کرونا مورد تاکید در برگزاری برنامه‌های گرامیداشت روز و هفته جهانی‌جهانگردی در سطح استان کردستان است.

او استفاده از امکانات و توانمندی‌های موجود در دو استان برای توسعه همه جانبه در بخش‌های مختلف را امر ضروری برشمرد و اظهار کرد: برگزاری دوره‌های آموزشی، تهیه بسته‌ها و تیزرهای تبلیغاتی، برنامه‌های فرهنگی، اجرای پروژه‌های زیرساختی، تقویت هلدینگ‌ها و سرمایه‌گذاری‌های زنجیره‌ای، تورهای تلفیقی، نمایشگاه‌ها و همایش‌های تخصصی، چارتر پروازها و.. بصورت مشترک می‌تواند اقدام‌های مثبت و مؤثر در زمینه جذب گردشگران بیشتر در پسا کرونا به این دو استان با محوریت هورامان باشد.

معاون گردشگری استان کرمانشاه گفت: حفظ میراث‌طبیعی و فرهنگی منطقه‌جهانی هورامان لازمه توسعه پایدار در این منطقه است و استان‌های کردستان و کرمانشاه باید در این حوزه همکاری بیشتری داشته باشند.

علی صابر افزود: انتخاب استان‌های کردستان و کرمانشاه بعنوان استان‌های منتخب برای برگزاری مراسم روز و هفته جهانی‌جهانگردی جای بسی خرسندی است و این اداره کل آماده همکاری در تمامی زمینه‌ها با کردستان است.

او عنوان کرد: اجرای فم‌تور ویژه معرفی جاذبه‌ها و توانمندی‌های دو استان را در دستور کار داریم که در مهرماه سال‌جاری با عبور این فم‌تور از شهرها و روستاهای منطقه هورامان در استان‌های کرمانشاه و کردستان، می‌تواند در معرفی این منطقه نقش بسزایی داشته باشد.

مدیرپایگاه جهانی منظرفرهنگی هورامان از آمادگی این پایگاه با همکاری معاونت‌های صنایع‌دستی دو استان کردستان و کرمانشاه برای تهیه اطلس صنایع‌دستی روستاهای منطقه هورامان خبر داد.

پویا طالب‌نیا با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی دقیق برای اجرای برنامه‌های گرامیداشت روز جهانی‌جهانگردی در منطقه هورامان گفت: همکاری دو استان کردستان و کرمانشاه در به ثمر رسیدن ثبت‌جهانی هورامان در نوع خود کم نظیر بود که امید است شاهد توسعه این همکاری‌ها در تمامی بخش‌های دیگر و مشترک باشیم.

او مسیرهای طبیعت‌گردی هورامان را در نوع خود بی‌نظیر دانست و افزود: «برای حفظ تمامی گنجینه‌های موجود در هورامان این پایگاه تمام تلاش خود را انجام خواهد داد و از مسئولین ارشد، کارشناسان و مردم منطقه نیز انتظار همکاری بیشتر دارد.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان