آموزش افزونه تغییر پیشوند جداول دیتابیس وردپرس - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
وردپرس » آموزش افزونه تغییر پیشوند جداول دیتابیس وردپرس

پیشوند پیش فرض جداول دیتابیس وردپرس را تغییر دهید!

همان‌طور که می‌دانید وردپرس سیستم مدیریت محتوایی است که بصورت متن‌باز و با زبان برنامه نویسی محبوب و قدرتمند پی اچ پی (php) نوشته شده است و تمامی اطلاعات اعم از: نوشته‌ها، افزونه‌ها، تنظیمات، دیدگاه‌ها و سایر موارد در پایگاه داده (MySQL) ذخیره می‌شود.

در اولین مراحل نصب وردپرس لازم است این نرم افزار تحت وب را از طریق فایل wp-config پیکربندی کنید، همان‌طور که می‌دانید این فایل امنیتی وردپرس شامل نام پایگاه داده، نام کاربری، و رمز پایگاه داده‌ای است که شما برای نصب و راه اندازی وردپرس این اطلاعات را در آن وارد نموده‌اید. از دیگر قسمت‌های مهم فایل wp-config قسمت جداول دیتابیس یا همان پایگاه داده می‌باشد که بصورت پیش فرض با پیشوند _wp در فایل پیکربندی وردپرس آماده است و کاربران به دلیل عدم آشنایی با این قسمت، پیشوند جداول دیتابیس وردپرس را بدون ایجاد تغییر در حالت پیش فرض قرار داده و برای ادامه‌ی مراحل نصب و راه اندازی وردپرس اطلاعات موجود در فایل پیکربندی را ذخیره می‌کنند.

روش‌های گوناگونی برای مورد حمله قرار دادن یک سایت وردپرسی وجود دارد که هدف اول نفوذگران در بسیاری از حملات، پایگاه داده یا همان دیتابیس وردپرس بوده است که یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین راه‌های محافظت از پایگاه داده در برابر اسکریپت‌های خودکار، تزریق کد sql و سایر کدهای مخرب تغییر نام پیشوند جداول وردپرس است که بصورت پیش فرض _wp بوده و برای تمام نفوذگران آشکار و قابل حدث زدن است که در این نوشته از وبلاگ هاستینگ ماندگار وب به چگونگی تغییر پیشوند جدول دیتابیس وردپرس خواهیم پرداخت.

تغییر پیشوند پیش فرض جدول دیتابیس وردپرس از دو طریق امکان‌پذیر می‌باشد که در روش اول به دلیل پیچیدگی و عدم آشنا بودن کاربران مبتدی با این روش آنرا در این نوشته بصورت کامل توضیح نخواهیم داد این است که از طریق کنترل پنل هاست وردپرس خود و استفاده از ابزار PhpMyAdmin این پیشوند را به پیشوند دلخواه و مورد نظر خود تغییر دهید.

روش دوم استفاده از افزونه Change DB Prefix می‌باشد که مراحل تغییر پیشوند جدول دیتابیس وردپرس را برای کاربران مبتدی بسیار آسان ساخته است. در مرحله‌ی اول افزونه تغییر پیشوند جداول پایگاه داده‌ی وردپرس را دریافت کرده و بر روی وردپرس خود بارگذاری و فعال نمایید. همانطور که متوجه شدید بعد از فعال‌سازی افزونه Change DB Prefix پیشخوان مدیریتی وردپرس شما از حالت راست چین (rtl) خارج شده و در حالت چپ چین (ltr) نمایش داده می‌شود که برای رفع این مشکل می‌توانید با کلیک راست کردن بر روی صفحه ی مرورگر و استفاده از گزینه‌ی Switch Text Direction نمایش برگه را بصورت صحیح چپ چین کنید.

در مرحله‌ی بعد از طریق منوی تنظیمات بر روی Change DB Prefix کلیک کرده و همانطور که در تصویر زیر تماشا می‌کنید پیشوند جدید و مورد نظر خود را که طبیعتا باید از ارقام و حروف سخت تشکیل شده باشد را در فیلد New Prefix قرار داده و تغییرات را ذخیره کنید، لازم است بدانید در تصویر زیر برای نمونه پیشوند پیش فرض از _wp به _mp تغییر پیدا کرده است:

نکته : حتما نام تازه را همانند تصویر به همراه آندرلاین _ در New Prefix وارد کنید.

بعد از گذراندن مراحل فوق با بازکردن فایل wp-config.php متوجه خواهید شد پیشوند جدول دیتابیس وردپرس شما تغییر پیدا کرده است که در این مرحله کار تمام است و میتوانید افزونه Change DB Prefix را از لیست افزونه‌های خود حذف کنید، امیدوار هستیم معرفی این افزونه بسیار مفید مورد توجه شما دوستان عزیز قرار گرفته باشد.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان