شما اینجا هستید
تاریخ » خانه تاریخی «احمدنژاد» بجستان در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد

به گزارش خبرگزاری بیلبورد چی، سیدجواد موسوی با اعلام خبر ثبت خانه تاریخی احمدنژاد بجستان در فهرست آثار ملی، اظهار کرد: خانه احمدنژاد در یکی از محلات کوچک ولی با اهمیت از نظر پایگاه اجتماعی اقتصادی در محدوده بافت قدیم جزین قرار دارد.

وی ادامه داد: با توجه به ساختار و بررسی‌های میدانی و مقایسه تطبیقی با سایر خانه‌های تاریخی این روستا، می‌توان قدمت خانه احمدنژاد را به دوره اواخر قاجاری پهلوی اول نسبت داد که در شمار خانه‌های اعیانی جزین محسوب می‌شد، وجه تسمیه این خانه نیز برگرفته از اسم آخرین مالک آن یعنی آقای احمدنژاد است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با بیان این‌که خانه احمدنژاد در پهنه غربی روستا و در داخل بافت روستا قرار دارد، تصریح کرد: فرم کلی پلان این بنا مستطیل شکل است و رون معماری آن به صورت شمال‌غربی جنوب‌شرقی است و از دو طرف به فضای بیرون و دو طرف دیگر به بافت روستا متصل است.

وی خاطرنشان کرد: استقرار اتاق‌های متعدد در اطراف حیاط و ایوان بلند در ضلع جنوبی اثر، تزئینات و گچبری‌های پیشانی ایوان، گچبری و تزئینات هندسی زیبا در دو طرف ایوان، بادگیر چهار طرفه زیبا، آجرکاری‌ها و گره‌چینی‌های زیبا در حاشیه حیاط از ویژگی‌های خاص این اثر است.

همچنین مسؤول دفتر ثبت آثار تاریخی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی درباره مشخصات اثر گفت: این بنا به ابعاد تقریبی ۲۲ متر در ۲۰ متر بنا شده و مساحت کلی این بنا ۳۴۰ متر مربع است؛ ارتفاع بادگیر آن حدود هفت و نیم متر است، سازه و هسته اولیه بنا و فضاهای معماری موجود در آن هنوز به قوه خود باقی است که از جنس خشت و آجر است.

وی با بیان این‌که از لحاظ طرح و نقشه در زمره منازل با حیاط مرکزی قرار دارد، اضافه کرد: نمای بیرونی منزل اندود کاهگل است که دیواره‌های خارجی را ساده و بدون تزئین خاصی قرار داده است؛ سردر ورودی در ضلع شرقی بنا با طاق جناقی پوشیده شده که سردر به وسیله دالانی با زاویه ۹۰ درجه و پوشش ضربی به حیاط مرکزی وصل می‌شود.

محمد طغرایی افزود: حیاط مرکزی مستطیل شکل است که در ضلع جنوبی حیاط، ایوان قرار گرفته و کف حیاط دارای آجرفرش بوده که در قسمت‌هایی دچار فرسایش شده است؛ نمای اصلی خانه با ارتفاع ۶.۳۰ متر در ضلع جنوب شرقی آن قرار دارد اما نماهای دو ضلع دیگر آن همانند هم طراحی و ساخته شده است، همه بازشوها به یک حیاط مستطیل شکل که در میان آن باغچه بزرگی وجود دارد، منتهی می‌شود.»

وی با بیان این‌که اتاق بادگیر بنا دارای سه دری بوده که متصل به ایوان اصلی بنا است، اظهار کرد: سرداب بنا در زیر اتاق بادگیر قرار دارد و به واسطه ۶ پله به کف آن متصل می‌شود، این بنا دارای شش اتاق و یک مطبخ در گرداگرد حیاط است و یک اتاق نیز در پشت ایوان اصلی قرار دارد.

خانه احمدنژاد شهرستان بجستان در بخش مرکزی، دهستان جزین، روستای جزین واقع در ۲۳ کیلومتری جنوب غرب بجستان و در ضلع شمال غربی روستا قرار دارد.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان