«فرم و آفرینش در موسیقی ایرانی» به چاپ چهارم رسید - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
هنر » «فرم و آفرینش در موسیقی ایرانی» به چاپ چهارم رسید

به گزارش خبرنگار بیلبورد چی، کتاب «فرم و آفرینش در موسیقی ایرانی» نوشته فرهاد فخرالدینی به‌تازگی توسط انتشارات معین به چاپ چهارم رسیده است.

کتاب «فرم و آفرینش در موسیقی ایرانی» در واقع یک مدخل درسی و آموزشی است که فخرالدینی آن را نوشته و در توضیح درباره آن می‌گوید: در سال ۱۳۵۰ با تاسیس هنرکده موسیقی ملی در محل هنرستان عالی موسیقی ملی، ضمن تدریس دروس مختلف موسیقی، تدریس درس «فرم و آفرینش در موسیقی ایران» هم به عهده من واگذار شد. قبل از آن هم در دوره متوسطه هنرستان، تدریس این درس با عنوان «فرم موسیقی ایران» با من بود (قبل از من هم آقای حسین دهلوی و قبل از ایشان هم فکر می‌کنم شادروان روح‌الله خالقی آن را تدریس می‌کردند.)

چاپ اول این کتاب سال ۹۴ وارد بازار شد. چاپ دومش نیز تیرماه سال ۹۷ و چاپ سوم این‌کتاب نیز ابتدای تابستان ۹۸ به بازار آمد.

در موسیقی اروپایی یا موسیقی جهانی، ارکان موسیقی عبارت‌اند از ملودی، ریتم و هارمونی. اما در موسیقی اصیل ایرانی که یک موسیقی یک‌صدایی است، این ارکان شامل ملودی یا لحن و وزن یا ریتم خواهد بود.

فخرالدینی متن این کتاب را در سال ۱۳۵۲ برای تدریس در هنرکده موسیقی نوشت و برای چاپ آن در قالب کتاب، بازنگری‌ها و ویرایش‌هایی روی آن انجام داد. ضمن اینکه مثال‌های بیشتری را برای پربارتر شدن مطالب به آن اضافه کرده است.

مطالب کتاب مورد نظر در ۵ بخش اصلی «ارکان موسیقی»، «تعریف فرم»، «ساختمان فرم»، «تکرار و تقلید» و «فرم‌های معمولی در موسیقی ایرانی» طبقه‌بندی شده‌اند.

چاپ چهارم این‌کتاب با ۱۰۰ صفحه و قیمت ۳۰ هزار تومان عرضه شده است.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان