قیاس وجود و عدم در اندیشه ابن‌سینا و غزالی بررسی می‌شود - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
متفرقه » قیاس وجود و عدم در اندیشه ابن‌سینا و غزالی بررسی می‌شود

به گزارش خبرگزاری بیلبورد چی به نقل از روابط عمومی مرکز فرهنگی شهر کتاب، نشست «خورشید و خاکستر یک ققنوس» به‌عنوان یازدهمین‌برنامه از سری‌جلسات درس‌گفتارهایی درباره بوعلی‌سینا روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

ابوحامد محمد غزالی را به اعتبار کتاب تهافُت الفلاسفه اغلب به عنوان شاخص‌ترین منتقد فلسفه‌ی سینایی شناخته‌اند. با این حال، غزالی را باید بزرگ‌ترین تداوم بخش مبانی اندیشگانی ابن‌سینا نیز به شمار آورد؛ به واسطه‌ی بسط مبحث وجود بر مبنای استعاره نور؛ استعاره‌ای که خود اصطلاحی کلیدی در هستی شناسی سینایی دانسته می‌شود.

یازدهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ بوعلی سینا، با عنوان «خورشید و خاکستر یک ققنوس» (ماجرای وجود و عدم در گذار از اندیشه ابن سینا به تفکر امام‌محمد غزّالی) به سخنرانی زهرا ماحوزی در این‌باره اختصاص دارد.

این درس‌گفتار با عبور از مقدمه‌ای پیرامون مبحث وجود در تاریخ تصوف به قیاس مسئله وجود و عدم در آرای ابن سینا و ابوحامد غزالی می‌پردازد و نیز، مختصرا به این‌موضوع خواهد پرداخت که چگونه تصادم اندیشگانی این دو متفکر در قرون بعدی، زمینه‌ همگرایی دو حوزه عرفان و فلسفه را در تاریخ اندیشه اسلامی فراهم آورده است. در این پیوستار، ابن سینا و غزالی نه طلوع و غروب یک خورشید، که خاکستر و خورشید یک ققنوس بوده‌اند.

برنامه مذکور روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت از ساعت ۱۱ برگزار و به‌طور زنده از حساب کاربری اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانیketabofarhang، تلگرام bookcitycc و صفحه‌ این مرکز در پایگاه اینترنتی آپارات پخش می‌شود.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان