اعلام تعویق انتخابات فلسطین؛ واکنشها و آسیبها - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
بین الملل » اعلام تعویق انتخابات فلسطین؛ واکنشها و آسیبها

خبرگزاری بیلبورد چیگروه بین الملل«محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بامداد جمعه، به طور رسمی به تعویق افتادن انتخابات در سرزمین‌های فلسطین را اعلام کرد و گفت که برگزاری انتخابات منوط به امکان مشارکت قدس اشغالی در این انتخابات است.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اضافه کرد که ارتباط با تمامی گروه‌های فلسطینی از جمله حماس را برای اتخاذ تصمیم درباره وضعیت شهر قدس ادامه خواهد داد.

پبشتر برخی رسانه‌ها اعلام کرده بودند که به خاطر عدم پذیرش برگزاری انتخابات در قدس اشغالی از سوی تل‌آویو، احتمال دارد که محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین انتخابات را به تعویق بیندازد.

انتخابات پارلمانی فلسطین قرار بود پس از ۱۵ سال وقفه، در تاریخ بیست‌ودوم می ۲۰۲۱ (یکم خرداد ۱۴۰۰)، انتخابات ریاستی در تاریخ سی‌ویکم جولای ( ۹ مرداد ۱۴۰۰) و همچنین انتخابات شورای ملی در روز ۳۱ آگوست (۹ شهریور) در فلسطین برگزار شود.

این اقدام محمود عباس با واکنش های بسیاری در داخل فلسطین مواجه شده است به طوری که اغلب گروههای فلسطینی با صدور بیانیه یا رشته توئیتهایی به ابراز نظر و مخالفت با این تصمیم رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پرداخته اند.

سامی ابوزهری

سامی ابوزهری سخنگوی جنبش حماس در توئیتی نوشت: ما با تصمیم جنبش فتح مبنی بر تعویق انتخابات فلسطین مخالف هستیم. ما این موضوع را به مثابه شکستی در برابر دیگر فهرستها می دانیم. این اعلام موضع به معنای نادیده گرفتن اجماع فلسطین است و به نوعی بهره برداری و کمک از اسرائیلی ها برای سرپوش گذاشتن بر شکست احتمالی خود در انتخابات است.

جبهه خلق برای آزادی فلسطین

جبهه خلق برای آزادی فلسطین نیز مخالفت خود را با تعویق انتخابات فلسطین ابراز و اعلام کرد: انتخابات یکی از مکانیسمهای تعیین سرنوشت ملت فلسطین است. این گروه از تشکیلات خودگردان فلسطین خواست که برگزاری انتخابات فلسطین را به موافقت اشغالگران اسرائیلی با برگزاری آن در شهر قدس منوط نکنند.

این گروه اعلام کرد که انتخابات در قدس یا هر نقطه دیگری در فلسطین نیاز به اجازه رژیم صهیونیستی ندارد.

جنبش ابتکار ملی فلسطین

جنبش ابتکار ملی فلسطین نیز مخالفت خود را با تعویق برگزاری انتخابات فلسطین ابراز کرد و از تشکیلات خودگردان فلسطین خواست که این انتخابات در تاریخ مقرر برگزار شود.

جنبش حماس

جنبش حماس نسبت به تصمیم تشکیلات خودگردان مبنی بر تعویق انتخابات فلسطین، ابراز تأسف کرد.

این جنبش با انتشار بیانیه‌ای، بامداد امروز جمعه، جنبش فتح و تشکیلات خودگردان را مسئول اصلی این تصمیم و پیامدهای آن عنوان و تأکید کرد، این اقدام، «به منزله کودتایی در مسیر مشارکت و توافقات ملی است».

در این بیانیه آمده است: ملت فلسطین در قدس ثابت کرد که می‌تواند اراده خود را به رژیم صهیونیستی تحمیل و انتخابات را برگزار کند.

حماس با بیان اینکه لغو انتخابات، هیچ ارتباطی به موضوع قدس ندارد، خاطرنشان کرد: محمود عباس رئیس تشکیلات، باید با برگزاری انتخابات در قدس بدون اجازه قبلی از رژیم صهیونیستی، این رژیم را به چالش بکشد.

این جنبش از سایر گروه‌های فلسطینی خواست که نقشه راه ملی تدوین کنند که به یکجانبه‌گرایی پایان دهند و وحدت ملی را محقق کنند. حماس در پایان تأکید کرد، باید همه تلاش‌ها را صرف مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی و درگیری با آن در همه عرصه‌ها و زمینه‌ها کرد.

جنبش جهاد اسلامی 

زیاد نخاله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین در واکنش به تعویق انتخابات فلسطین و تصمیمی که در این رابطه از سوی تشکیلات خودگردان فلسطین گرفته شده است گفت: آنچه اکنون در حال رخ دادن است بیش از هر چیز بر اهمیت جهاد و مقاومت علیه دشمن تاکید دارد.

وی در ادامه خواستار برگزاری یک نشست فوق العاده ملی شد، نشستی که در آن بر سر یک برنامه ملی به منظور تقابل با رژیم صهیونیستی توافق شود. زیاد النخاله در این رابطه اظهار داشت: من تمام گروه‌های مردمی را به جای اظهارنظر و اعتراض به نشستی فوری دعوت می‌کنم. در برنامه کار ما تنها باید یک بند وجود داشته باشد و آن اینکه ما مردمی تحت اشغال هستیم و باید بر سر یک برنامه ملی متناسب با این درک به توافق برسیم. هر گزینه دیگری تنها به منزله تلف کردن بیشتر زمان و تلاش است.

زیاد النخاله گفت: ملت ما همچنان علیرغم دارا بودن تشکیلات خودگردانی که دارای نیروهای امنیتی و پلیس است، تحت اشغال قرار دارد. هجوم روزافزون به مسجدالاقص و تجاوز به قدس از سوی شهرک نشینان صهیونیست همگی ثابت می کند که ما همواره تحت اشغال زندگی می کنیم.

در حالی که اغلب گروههای فلسطینی مخالفت خود را با تعویق انتخابات فلسطین ابراز کرده اند، جنبش فتح این تصمیم را برخاسته از پایبندی محمود عباس به ضرورت پاسداری از حق رای فلسطینی های قدس دانسته است.

نیروها و گروههای فلسطینی ضمن اعلام مخالفت با این تصمیم و راهپیمایی این اقدام عباس را تکروی و خودسری دانسته اند آنهم در شرایطی که تصمیمات باید با مشارکت و توافق همه طرفها گرفته شوند.

علاوه بر جنبش حماس و دیگر گروههای فلسطینی مخالف این تصمیم، حتی فهرستهایی که اعضای آن به جنبش فتح وابسته اند هم از جمله منتقدان این اقدام هستند. «جمال الطویل» عضو فهرست «موعد ما قدس» گفته است: این اقدام خیانت به خواست و اراده ملت فلسطین و نابودی رویاهای آن و بستن آخرین روزنه امید به پایان اختلافات است.

به این ترتیب گروه های فلسطینی به جای اینکه منتظر موعد برگزاری انتخابات باشند یک بار دیگر به سمت کشمکش و رویارویی سوق داده می شوند. طرح آشتی گروه های فلسطینی تا زمان نامعلومی به تعویق افتاد، آشتی ملی که همواره عاملی بازدارنده در برابر توطئه های ضد فلسطینی آمریکا و رژیم صهیونیستی است و برای مقابله با توطئه هایی همچون معامله قرن و طرح الحاق کرانه باختری یک ضرورت به شمار می رود.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان