«خلیج فارس» نامی بزرگ و ماندگار به بلندای تاریخ - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
متفرقه » «خلیج فارس» نامی بزرگ و ماندگار به بلندای تاریخ

خبرگزاری بیلبورد چی – گروه استان‌ها- عصمت اسماعیلی: در تقویم کشورمان دهم اردیبهشت، روز ملی خلیج فارس نام گرفته است و هر سال برنامه‌های ویژه‌ای برای بزرگداشت این روز مهم و افتخارآمیز در تاریخ ایران اسلامی برگزار می‌شود.

روز ملی خلیج فارس، یادآور ازخودگذشتگی‌های ملت سرافراز ایران و فرار اشغال‌گران متجاوز پرتغالی از تنگه هرمز و خلیج‌فارس در سال ۱۶۲۲ میلادی بعد از ۱۱۷ سال تسلط بر سواحل جنوبی کشور و در پی رشادت‌های سپاهیان ایران زمین است.

خلیج تا ابد فارس سومین خلیج بزرگ جهان است که به دلیل موقعیت جغرافیایی خود در طول تاریخ همواره نامش بر سر زبان‌ها بوده است و مردم تمام جهان آن را همواره با نام خلیج فارس یا دریای پارس می‌شناسند.

موقعیت مهم و استراتژیک و ویژگی‌های منحصر به فرد این آبراه مهم و حیاتی در جهان همواره چشم طمع اشغالگران و استعمارگران را به دنبال داشته است ولی همیشه با رشادت‌های مرزنشینان و مردم غیور ایران این دسیسه‌ها ناکام مانده‌اند.

خلیج فارس نماد هویت ملی

خلیج فارس نماد هویت ملی، همبستگی، همدلی، غیرت ملی و تمامیت ارضی ایرانیان در سراسر گیتی و مایه شوکت و امید ایران و ایرانی است و حرمتی همسنگ ایثار و از خود گذشتگی تمام مردان و زنان مبارز تاریخ خود و شهیدانی که برای صیانت از این سرزمین مقدس، بارها و بارها جواب یاوه گویی های دشمنان را با نثار جان خود دادند و اثبات کرده‌اند دارد.

این نام افتخارآفرین با تاریخ باشکوه و عزتمند ایرانیان گره خورده است و یادآور عزت و اقتدار و سربلندی و فرهنگ و تمدن این سرزمین و مرزداران خود است.

مرزداران غیور خلیج همیشه فارس در طول تاریخ پرافتخار خود همواره با عزت و اقتدار در برابر زورگویان ایستاده ند و مدال افتخار و، عزت و سربلندی و رشادت‌های آنها بر سینه تاریخ تا ابد می‌درخشد.

در سال‌های اخیر توطئه‌های بسیاری برای خدشه دار کردن نام جاودانه خلیج فارس از سوی بدخواهان و زیاده طلبان و کسانی که همواره در کمین حمله به این نام پرافتخار بوده‌اند، صورت گرفته است، اما همه این یاوه گویی‌ها در برابر صلابت و عظمت ملت ایران و قدمت تاریخ سرافراز این سرزمین کهن نابود شده است.

خلیج فارس در طول تاریخ بلند و پرافتخار خود هرگز نامی جز خلیج همیشه فارس نداشته و نخواهد داشت و مرزداران و پاسبانان غیور آن هیچگاه سر تعظیم در برابر زیاده خواهان فرود نیاورده و نخواهند آورد.

ایرانی‌ها پاسدار همیشگی خلیج فارس

دهم اردیبهشت، فرصت مغتنمی برای پاسداشت رشادت‌های دلیرمردانی است که هزاران سال از حرمت این مرز و بوم دفاع کرده و نشان دادند هیچ قدرت استعماری یارای ایستادگی در برابر بزرگی مردم ایران را نداشته و نخواهد داشت.

روز ملی خلیج فارس فرصتی برای بزرگداشت مردم دریادلی است که با سرایش سرود وحدت و همدلی وبا رشادت، جانفشانی در مقابل ظلم، استبداد و استعمار به پا خواستند و برای دفاع از کیان ایران اسلامی تا سر حد جان پیش رفتند و دست استعمارگران را از سرزمین خود کوتاه کرده‌اند.

مرزداران این خاک سربلند به عنوان سرمایه‌های فرهنگی، تاریخی، اجتماعی و اقتصادی ایران همواره سهم بسزایی در صیانت از این سرمایه ارزشمند داشتند و و سرداران و مبارزان سرافراز این خطه همواره مدافعان و مرزبانان از خلیج فارس به عنوان میراث فرهنگی و هویتی ایران زمین پاسداری می‌کنند و علاوه بر آن در رهگذارِ شکل پذیری و توسعه علم و تمدن بشری، نقشی پایدار و ارزشمند داشته‌اند.

نسل‌های عزتمند آینده ایران اسلامی و وارثان این سرزمین پاک باید با افتخار و سربلندی با رشادت‌ها و فداکاری‌های گذشتگان خود آشنا شوند و با استواری و مجاهدت، از این میراث گرانبها پاسداری کنند و با صیانت از هویت و اصالت آن، موجبات سربلندی ایران اسلامی و ندامت و شکست دشمنان تاریخ و فرهنگ درخشان دینی و ملی مان را فراهم آورند.

خلیج فارس همیشه خلیج فارس بوده و خواهد بود

عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر با تبریک روز ملی خلیج فارس اظهار داشت: خلیج فارس از جنبه‌های گوناگون دارای ویژگی‌های متمایزی در مقایسه با دیگر مناطق آبی و خشکی‌های جهان است که در نوع خود منحصر به فرد است.

گراوند با تاکید بر اینکه، خلیج فارس نقش خود را به عنوان شاهراه بازرگانی از روزگاران دور داشته است، افزود: از هنگام گسترش رقابت‌های سیاسی استراتژیک قدرت‌های اروپایی، منطقه خلیج فارس به عنوان یک شاهراه بازرگانی مهم و پر اهمیت در زنجیره استراتژی آنان، مورد توجه قرار گرفت.

وی اضافه کرد: بدون تردید خلیج فارس با منابع طبیعی و معدنی فراوان خود دیگر نه تنها بخاطر ایفای نقش ارتباط دهندگی یک بزرگراه تجاری میان شرق و غرب جهان، بلکه به عنوان یکی از ۲ سر انتهایی در مبادلات اقتصادی جهان به شمار می‌آید و این نشان دهنده جایگاه و اهمیت این آبراه مهم است.

استاندار بوشهر با تاکید بر اینکه خلیج فارس از ابتدا همین نام بامسما را داشته گفت: در خصوص نام خلیج فارس، همچنان که اسناد تاریخی نشان می‌دهد و در منابع تاریخی هم موجود است، این منطقه از همان ابتدا و از گذشته با عنوان خلیج فارس مطرح بوده است.

خلیج فارس آئینه تمام نمای سلحشوری ایرانی‌ها

وی افزود: در حالی که امروزه برخی از کشورهای غربی و منطقه‌ای که حتی برخی از آنها سابقه تاسیس‌شان به ۶۰ سال هم نمی‌رسد، تلاش می‌کنند تا یک نام جعلی که فاقد استنادات تاریخی و استدلال‌های منطقی است را برای خلیج فارس در محافل و مجالس بین‌المللی به کار گیرند و تثبیت کنند که هیچگاه موفق نبوده‌اند و همواره سازمان ملل و دیگر سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و قراردادهای بین‌المللی از جمله حقوق دریاها اعلام کرده که غیر از عنوان خلیج فارس نام دیگری را نمی‌شناسد.

وی بیان کرد: دنیا در حال حاضر برای تأمین ۶۵ درصد نیازهای نفتی خود به خلیج فارس متکی است و این منطقه غیر از نفت، قریب ۳۰ درصد ذخایر گاز جهان را نیز در خود جای داده و مهم‌ترین موردی که باعث اهمیت فوق العاده خلیج فارس و حتی سبب دست اندازی و طمع ورزی قدرت‌های بزرگ به آن شده، وجود این ذخایر طبیعی است.

استاندار بوشهر یادآور شد: نام خلیج فارس بیانگر هویت و تاریخ رشادت و سربلندی مردم این دیار و آئینه تمام نمای مقاومت، سلحشوری و مبارزات ساحل نشینان در تمام طول تاریخ، و شکست مکرر دشمنان و طمع ورزان است.

گراوند با گرامیداشت ۱۰ اردیبهشت روز ملی خلیج‌فارس خاطر نشان کرد: تاریخ پرشکوه مقاومت و ایثارگری مردم استان بوشهر همواره زبانزد است و امیدواریم روز به روز شاهد موفقیت بیشتر مردم استان بوشهر و مردم سراسر ایران عزیز باشیم.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان