به گزارش رکنا، سرقت‌های پی‌در‌پی لوازم داخل خودرو‌های سواری در منطقه توس، کوی امیرالمومنین (ع) و چند منطقه دیگر مشهد، مأموران دایره تجسس کلانتری آبکوه را بر آن داشت تا طرحی را با محوریت شناسایی عامل یا عاملان این سرقت‌های سریالی به مدت چند شبانه‌روز اجرا کنند.

طرح مقابله با سرقت‌های خیابانی در مناطق مختلف حوزه استحفاظی کلانتری ۲۲ در حال انجام بود که مرکز پیام پلیس از دستبرد به یک خودروی پژو ۲۰۶ در یکی از خیابان‌های محدوده این عملیات خبر داد و طولی نکشید که تیمی از مأموران کلانتری خود را به محل رساندند.

غارتگری شبانه در خیابان‌های مشهد

متهمان با تخریب این سواری، کامپیوتر و دیگر لوازم آن را با خود برده بودند. با توجه به اینکه هنوز زمانی از وقوع این سرقت نگذشته بود، مأموران با این احتمال که سارق یا سارقان در همان محدوده باشند به بررسی چند کوچه و خیابان آن‌طرف‌تر پرداختند.

ساعت از نیمه شب جمعه گذشته بود که یکی از تیم‌های گشتی پلیس به دو دستگاه خودروی سواری پژو پارس و پژو ۴۰۵ که در یکی از خیابان‌ها در حال حرکت بودند مشکوک شد و به سراغ آن‌ها رفت. رانندگان این دو خودروی سواری، اما پس از مشاهده خودروی پلیس بر سرعت خودروهایشان افزودند و فرار کردند.

خیلی زود خبر تعقیب دو خودروی سواری در بیسیم‌های مأموران کلانتری آبکوه پیچید و، چون مأموران زیادی در راستای اجرای طرح مهار سارقان خیابانی در میدان بودند، سرخط این موضوع قرار گرفتند. متهمان فراری خیابان‌های خلوت را یکی پس از دیگری طی می‌کردند و تیم گشتی پلیس هم آن‌ها را دنبال می‌کرد تا اینکه دیگر مأموران کلانتری راه فرار دو سواری تحت تعقیب را سد و رانندگانشان را زمین‌گیر کردند.

در این میان لوازم خودروی ۲۰۶ که به تازگی مورد دستبرد قرار گرفته بود از داخل سواری پژو پارس کشف شد و پرده از راز فرار شبانه متهمان برداشت. رانندگان دو خودروی توقیف شده که دستشان برای پلیس رو شده بود، بدون اینکه به حاشیه بزنند و بدون هیچ مقاومتی به سرقت لوازم خودروی ۲۰۶ اعتراف کردند.

دستگیری مالخر لوازم سرقتی خودرو وقتی در خواب بود

متهمان با دستور قضایی به کلانتری منتقل شدند و دو خودروی آن‌ها هم توقیف شد. یکی از این افراد در اعترافات خود مدعی شد که در ساعات پایانی شب به محله و خیابان‌های خلوت منطقه مراجعه کرده و خودرو‌هایی که بدون سیستم امنیتی بوده را شناسایی و با تخریب در، شیشه یا باز کردن قفل در، لوازم داخل آن‌ها را سرقت می‌کرده‌اند.

دیگر متهم این پرونده نیز گفت: «به همراه دوستم با خودروهایمان به محله و خیابان‌های خلوت می‌رفتیم و در مدت زمانی کوتاه به خودرو‌ها دستبرد می‌زدیم و بعد هم لوازم مسروقه را داخل خودروهایمان می‌ریختیم و از محل دور می‌شدیم. لوازم‌های مسروقه را در همان شب به مخفیگاهمان در منطقه مصلی انتقال می‌دادیم و به دیگر همدستمان که از مال‌خران اموال مسروقه است می‌فروختیم.»

با دستگیری دو متهم این پرونده سرنخی از مخفیگاه آن‌ها و نیز یک مال‌خر اموال مسروقه به دست آمد، از همین رو مأموران کلانتری ۲۲ مشهد طی هماهنگی با مقام قضایی وارد عمل شدند. سپیده صبح نزده بود که مأموران با حکم قضایی وارد مخفیگاه سارقان شدند و مال‌خر اموال مسروقه را که داخل این مکان بود، دستگیر کردند.

در بازرسی از این محل هم مقدار زیادی رینگ و لاستیک خودرو‌های سواری، ضبط و پخش خودرو، باند، مخزن گاز، آچارآلات، باتری، مدارک هویتی و کارت‌های بانکی مسروقه کشف و ضبط شد.

سرقت و فروش موادمخدر سابقه مجرمان به دام افتاده

فرمانده انتظامی مشهد در تشریح دیگر ابعاد این پرونده گفت: متهمان دو مرد سی‌ونه و چهل‌وشش ساله هستند که سوابق متعدد کیفری از جمله سرقت و فروش موادمخدر در پرونده خود دارند.

سرهنگ عباس صارمی ساداتی ادامه داد: متهمان اصلی این پرونده ابتدا حاضر به همکاری با مأموران ما در کلانتری آبکوه نبوده‌اند، اما پس از دستگیری همدست مال‌خرشان و کشف تعداد زیادی لوازم خودروی مسروقه در مخفیگاه خود تاکنون به ۵۰ فقره سرقت لوازم خودرو در مناطق مختلف مشهد اعتراف کرده‌اند.

این مقام ارشد نظامی مشهد بیان کرد: ۳ متهم به دام افتاده پس از تشکیل پرونده اولیه و تکمیل تحقیقات برای سیر مراحل قضایی به دادسرا منتقل شدند.

مهدی قرآنی