شما اینجا هستید
حوادث » علت حادثه قطار همدان مشهد مشخص شد/ کرونا هم تاثیر داشت

حوادث رکنا: پس از بررسی های کارشناسی علت حادثه قطار مسافربری همدان مشهد معلوم شد.

به گزارش رکنا، شیوع کرونا هرگونه فعالیت ریلی و هوایی را در تمام دنیا تحت‌تأثیر قرار داده است، به همین دلیل حرکت قطار مسیر ۲ سویه همدان – مشهد که از اسفند سال گذشته لغو شده بود، بالاخره با فروکش کردن موج ویروس کرونا در برخی نقاط، مجدد این قطار حرکت خود را از غروب روز شنبه از سرگرفت.

این قطار با ظرفیت ۳۲۰ نفری و با کوپه‌های ۴ و در برخی روزها ۶ نفره، مسافران را تا پیش از سایه سوم کرونا از همدان به مشهد و بالعکس جابه‌جا می‌کرد و حالا هم قرار بود تا با کاهش موارد ابتلا باز هم موجی از عاشقان ثامن‌الحجج را به دیدار یار رساند.

قطار همدان- مشهد، جمعه از ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه همدان را به مقصد مشهد ترک کرد و بی‌خبر از اینکه شامگاهی شوم در انتظارش است از ذوق زیارت بی‌تاب کوه‌ها و دشت‌ها را می‌بلعید تا اینکه شامگاه شنبه، در حوالی ۱۰ کیلومتری پرند از ریل خارج شد و بنا بر مستندات موجود این اتفاقی حوالی ساعت ۲۲:۵۰ رخ داد و تاکنون ۴۰ مصدوم خود بر جای گذاشته است.

سرقت ریل دلیل حادثه قطار همدان مشهد

بر اساس خبرهای منتشر شده و مستند بر گزارشات افراد عینی در این حادثه ۳ واگن از قطار جدا شده‌اند و همچنان بررسی‌ها برای دریافت علت دقیق حادثه ادامه دارد.

این شرایط درحالی است که بنا بر گفته‌های یک منبع آگاه خط همدان از نخستین روز افتتاح ریلی خود تاکنون همواره خطر خروج از ریل را در کمین خود دارد.

بنا بر صحبت‌های این میهماندار که پیش از این در خطوط ریلی همدان به مشهد فعال بوده است، همواره موضوع سرقت پیچ‌ و‌ مهره‌ها از ریل در همدان چالش‌برانگیز بوده و هم‌اکنون نیز دلیل اصلی این خروج دزدیده شدن برخی خطوط ریلی گزارش شده است.

علت اصلی حادثه قطار مسافربری همدان مشهد چه بود؟

وی افزود: متأسفانه با اینکه یکی از نیروهای مؤثر در راه‌آهن‌ها افرادی هستند که چک مسیر ریلی را بر عهده دارند و راه‌بان خوانده می‌شوند وجود ندارد و همین موضوع سبب شده تا نظارت دقیق و چک‌یابی مشکل از خطوط ریلی همدان با مشکل همراه شود.

در همین راستا سرپرست سازمان امداد و نجات هلال احمر از درمان سرپایی مصدومان حادثه خروج قطار از ریل در نزدیکی جاده قدیم پرند – زیر پل رودخانه شور خبر داد.

مهدی ولی‌پور گفت: ‌ساعت ۲۲:۵۰ امشب در پی خروج قطار همدان ـ مشهد از ریل حوالی ۱۰ کیلومتری پرند (استان تهران) ۲ تیم ارزیاب هلال احمر اعزام و تاکنون ۴۰ نفر آسیب‌دیده سرپایی مداوا شدند.

وی افزود: این قطار ۴۵ مسافر و ۱۵ خدمه داشت که یکی از واگن‌ها از خط خارج و ۲ واگن واژگون شده است.

به گفته وی، این حادثه ۵ مصدوم داشته است و مصدومان سرپایی درمان شدند بر همین اساس ۴ تیم امدادی از هلال احمر با ۱۵ نجاتگر به محل حادثه اعزام شدند.

بنا بر اطلاعات میدانی  و مستندات منابع آگاه درحال‌حاضر مدیریت خطوط ریلی همدان به مشهد به مدیریت مشهد سپرده شده است و رانندگان لوکوموتیو نیز از اهالی قم هستند این درحالی است که همدان چندی پیش به‌عنوان مرکز راه‌آهن غرب کشور معرفی شد و همین اتفاق سبب شد تا در همسایگی این استان، کرمانشاه واکنش‌هایی نشان داده شود تا جایی‌که برای گرفتن امتیاز مرکزیت غرب این ۲ استان را در یک مسیر رقابتی قرار داد.

حالا اما به‌نظر می‌رسد با وجود ظرفیت بالای همدان در مدیریت راه‌آهن که سبب شد بنا بر هزار و یک دلیل همدان را مرکز راه‌آهن غرب کشور معرفی کند اما مدیریت خطوط ریلی آن به شرکت‌های غیر بومی سپرده شده است که متأسفانه با آنچه حادثه همدان- مشهد نشان می‌دهد چندان با نظارت دقیق انجام نمی‌شود و نبود نیروهای راه‌بان گویا چندان به چشم نمی‌آید.

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان