شما اینجا هستید
بین الملل » اراده ایران گفتگو و برادری با همسایگان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیلبورد چی،

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، آقای روحانی عصر چهارشنبه در تماس تلفنی امیر قطر با وی گفت: امیدوارم با تحولات تازه در عرصه روابط بین المللی، سیاست‌های خصمانه برخی از کشور‌های منطقه تعدیل و شاهد تقویت فرصت گفتگو و رسیدن به تفاهم درون منطقه‌ای باشیم. رئیس جمهور ضمن تاکید بر توسعه و تعمیق روابط تهران دوحه در همه عرصه‌های مورد علاقه به ویژه روابط اقتصادی و تجاری افزود: تسریع در اجرای توافقات میان تهران و دوحه به نفع دو ملت و منطقه خواهد بود.
آقای روحانی با اشاره به توافقات مقام‌های دو کشور در نشست کمیسیون مشترک اقتصادی در اصفهان افزود: امیدواریم شاهد اجرای همه طرح‌های مورد توافق و شکوفایی روابط دو کشور باشیم.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید با خرد، حکمت، عقلانیت و گفتگو‌های صادقانه در درون منطقه بر دیدگاه زورگویی و اتکا به کشور‌های خارجی و بیگانه حاکم شویم گفت: متاسفانه باز کردن پای رژیم صهیونیستی عامل ناامنی و بی ثباتی در منطقه خواهد بود و واقعا برای ما جای شگفتی است که برخی از همسایگان، امنیت خودشان را در سایه ارتباط با رژیم صهیونیستی جنایتکار می‌دانند که دشمن همه منطقه و کشور‌های اسلامی است.
آقای روحانی با بیان اینکه “ما کشور‌های منطقه می‌توانیم مشکلات مان را به عنوان همسایه و برادر حل و فصل کنیم” افزود: تردیدی ندارم ماه‌های پیش رو شاهد شرایط بهتری در روابط منطقه‌ای با کمک یکدیگر خواهیم بود.
رئیس جمهور همچنین در پاسخ به دعوت رسمی امیر قطر از وی برای دیدار رسمی از دوحه ابراز امیدواری کرد که این سفر در فرصت مناسب انجام شود.
امیر قطر نیز در این تماس تلفنی روابط ایران و قطر را راهبردی و رو به توسعه خواند و تاکید کرد که اجرای توافقات دو کشور در راستای منافع دو ملت است و قطر همه تلاش خود را برای اجرای این توافقات بکار خواهد گرفت.
“شیخ تمیم بن حمد آل ثانی” در ادامه به مسایل منطقه‌ای اشاره کرد و گفت: ما معتقدیم همکاری بین ایران و کشور‌های خلیج فارس باید در تمام حوزه‌ها و از جمله درباره امنیت آب‌های منطقه بیش از پیش توسعه یابد و در هر توافقی برای تامین امنیت منطقه، ایران باید یک طرف گفتگو برای رسیدن به توافق باشد.
وی با تاکید بر اینکه همه ما از برخی رفتار‌های غیرمسوولانه برخی کشور‌ها در منطقه آسیب دیده و رنج برده ایم، ابراز امیدواری کرد با توجه به تحولات جدید بین المللی، بار دیگر گفتگو‌های ایران و کشور‌های حاشیه خلیج فارس از سر گرفته شود.
امیر قطر در این گفتگو از رئیس جمهور برای دیدار رسمی از دوحه دعوت کرد.

وبسایت تحلیلی خبری بیلبورد چی

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان