شما اینجا هستید
جامعه » اوضاع استان و شهر تهران همچنان بحرانی

علیرضا زالی روز یکشنبه در حاشیه مراسم اهدای ۵ هزار بسته بهداشتی به محرومان در جمع خبرنگاران افزود: امید است در روز‌های آینده با اعمال جدی‌تر محدودیت ها، شاهد تغییر جدی تری باشیم.

وی ادامه داد: بررسی‌های میدانی حاکی است که کماکان شهر به آن حدی از آهنگ تقلیل حرکت‌های بین شهری و درون شهری نرسیده است و ما هنوز نگران هستیم.

زالی ادامه داد: البته قضاوت دقیق در این زمینه نیازمند زمان و تحلیل آماری است که در اولین فرصت ارزیابی در این زمینه انجام می‌شود.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران اظهار داشت: کماکان شهر و استان تهران یک شهر قرمز و با شرایط بحرانی تلقی می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که از چه موقع می‌توان ثمرات محدودیت‌های اعمال شده را مشاهده کرد، گفت: گزارش‌های میدانی از روز گذشته در تهران نشان می‌دهد، محدودیت‌های اعمال شده به آن شکلی که مورد نظر ما بوده، موجب تقلیل تردد‌های درون شهری نشده است.

زالی ادامه داد: یافته‌های ترافیکی و مشاهدات میدانی حاکی از این است که هنوز نتیجه مطلوب ما در کنترل اپیدمی در تهران حاصل نشده است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران افزود: البته، چون روز اول اجرای محدودیت‌ها بود، شاید قضاوت‌ها کمی عجولانه باشد و باید زمان بگذارد و آثار این طرح را مشاهده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: عمدتا آثار اینگونه محدودیت‌ها در حوزه مرگ و میر حدود یک ماه تا ۴۰ روز آینده مشاهده می‌شود و در کاهش سیر بیماری هم حداقل سه هفته باید زمان ببرد.

زالی ادامه داد: تنها موردی که ممکن است اثربخشی آن زودتر مشاهده شود در مورد بیماران و مراجعات سرپایی است که حدود ۱۴ تا ۱۵ روز دیگر دیده می‌شود.

محدودیت‌های در حال اجرا را نباید با لاک دان اشتباه گرفت

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران اظهار داشت: طرحی که الان در تهران در حال اجراست نباید با لاک دان اشتباه گرفته شود.
وی افزود: محدودیت‌های اعمالی از روز گذشته، یک طرح با محدودیت سازی نسبی محسوب می‌شود و به عنوان لاک دان تلقی نمی‌شود و تفاوت‌های متعددی با آن دارد.
زالی ادامه داد: در طرح لاک دان تعطیلی مطلق شهر اعمال می‌شود و سیستم حمل و نقل عمومی کار نخواهد کرد و اداره‌ها و دوایر هم فعال نیستند.

طرح حضور یک سوم کارکنان باید کامل اجرا شود

وی اظهار داشت: طرح حضور یک سوم کارکنان در استان تهران باید اجرا شود و هیچ عذری از نظر ما پذیرفته نیست.
زالی ادامه داد: همانطوری که بار‌ها وزیران کشور و بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا به صراحت اعلام کردند، محدویت کارکنان در تهران شامل دستگاه‌های دولتی، عمومی غیردولتی و بخش خصوصی می‌شود.
وی افزود: شهروندان تهرانی که از عدم اجرای صحیح این محدودیت‌ها شکایت دارند حتما مراتب را به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یا در استان تهران به فرمانداری‌ها اعلام کنند.
وی گفت: تاکنون بیش از هزار و ۱۰۰ شکایت واصل شده که به استانداری تهران و فرمانداران استان ارسال شده و آن‌ها در حال پیگیری هستند.
وی ادامه داد: در مواردی که دستگاه دولتی یا خصوصی یا عمومی غیردولتی تقاضای افزایش ظرفیتی بالغ بر مصوبه را دارد، تقاضای خود را به همراه دلایل توجیهی برای استاندار و ستاد ملی کرونای کلانشهر تهران ارسال کند.
زالی گفت: در غیر این صورت از نظر ما عدم اجرای این طرح موجه نیست و تخلف محسوب و قطعا با متخلفان برخورد می‌شود.

در مرحله اول از محل کمک‌های مردمی پویش نذر سلامتی که به همت ستاد مقابله با کرونا راه اندازی شد، ۵ هزار بسته سلامتی شامل ۳۰۰ هزار عدد ماسک، ۵۰۰ هزار محلول ضدعفونی کننده دست و سطوح، لوازم و اقلام بهداشتی در بین اقشار محروم توزیع می‌شود.

بر اساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، در مناطق قرمز شامل تهران علاوه بر تعطیلی بسیاری از مشاغل، خودرو‌های شخصی از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح حق تردد ندارند.

پیش از این، از دو هفته قبل، محدودیت‌هایی برای کسب و کار‌ها بعد از ساعت ۱۸:۰۰ اعمال شده بود؛ اما این محدودیت‌ها تاثیری بر آمار بیماری نداشت و تعطیلات ۲ هفته‌ای در بیش از ۱۵۰ شهر اکنون حاکم است.

وبسایت تحلیلی خبری بیلبورد چی

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان