نخستین پیوند کبد از دهنده زنده - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
سلامت » نخستین پیوند کبد از دهنده زنده

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیلبورد چی،

رئیس تیم پیوند کبد مرکز آموزشی درمانی فیروزگر گفت: نخستین پیوند کبد از دهنده زنده، 23 آبان ۱۳۹۹ با موفقیت انجام شد.

وی افزود: در این عمل پیوند که ۹ ساعت طول کشید، لوب راست کبد از فرد دهنده به کبد یک خانم بیست و دو ساله که توده کبدی داشت، پیوند زده شد.

دکتر منصوریان با بیان اینکه خوشبختانه دهنده و گیرنده کبد در سلامت کامل هستند، ادامه داد: با وجود اینکه این شکل از پیوند کاملا غیر اورژانس و در شرایط کاملا الکتیو انجام می‌شود، ولی برای به حداقل رساندن عوارض جراحی و به ویژه عفونت‌هایی مانند کووید ۱۹، این جراحی را در روز تعطیل و در کمترین حالت ازدحام اتاق عمل انجام دادیم.

وی افزود: در بعضی شرایط که بیماران با مشکلات کبدی مواجه هستند و امکان دریافت عضو از اهداکنندگان مرگ مغزی ندارند، می‌توان با احتساب شرایط خاص از دهنده زنده برای پیوند کبد بهره گرفت.

رئیس تیم پیوند کبد مرکز آموزشی درمانی فیروزگر تصریح کرد: شرایط انتخاب دهندگان کبد زنده بر اساس وزن و گروه خونی گیرنده و دهنده عضو مشخص می‌شود و در همه شرایط امکان انجام آن امکان پذیر نیست.

وی افزود: انجام این شکل از پیوند نسبت به پیوند از اهداکنندگان مرگ مغزی روند پیچیده تری دارد؛ به ویژه در بیمارن کبدی با وزن خیلی کم یا بالعکس وزن‌های بالا.

دکتر منصوریان اظهار داشت: اقدامات قبل از پیوند مانند بررسی عروق، مجاری صفراوی کبد دهنده و گیرنده و اندازه گیری حجمی از کبد که قابل برداشت است و همچنین حداقل حجمی از کبد که گیرنده برای ادامه زندگی لازم دارد، در کنار سختی فرآیند جراحی این نوع از عمل را برای تیم‌های پیوند سخت‌تر می‌کند.

وی گفت: ما یکسال پس از راه اندازی بخش پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی ایران و با پیش آمدن شرایط ناخواسته ناشی از شیوع بیماری کرونا و به تبع آن کاهش چشمگیر اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی با همکاری دکتر نصیر فخار؛ جراح و فلوشیپ پیوند کبد و عضو هیئت علمی دانشگاه، مرکز پیوند کبد از دهنده زنده در مرکز آموزشی درمانی فیروزگر راه اندازی کردیم.

رئیس تیم پیوند بیمارستان فیروزگر خاطرنشان کرد: این نوع پیوند کبد از سال‌ها قبل انجام می‌شده و در ایران هم نخستین بار سال ۱۳۷۶ در دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام گرفته است.

وبسایت تحلیلی خبری بیلبورد چی

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان