آغاز هفته کتاب با پویش «کتابخوانی ملی» - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
فرهنگ » آغاز هفته کتاب با پویش «کتابخوانی ملی»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیلبورد چی،

 به نقل از ستاد خبری بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، در پویش «کتابخوانی ملی» چهره‌های فرهیخته، اهالی فرهنگ و هنر در قالب ویدئو‌هایی به ارائه پیشنهاد‌هایی برای مطالعه کتاب می‌پردازند. در این پویش، فرهیختگان به مردم توصیه می‌کنند که چه کتابی را و به چه دلیلی بخوانند.

این پویش از سوی کتابخانه ملی ایران به عنوان پایگاه ملی مطالعه و جایگاه فرهیختگان و فرزانگان ایجاد شده است و در راستای یکی از رسالت‎های ذاتی کتابخانه ملی ایران در به جریان انداختن ضروریات فرهنگی کشور است.

پویش «کتابخوانی ملی» همزمان با بیست و هشتمین دوره هفته کتاب از شنبه ۲۴ آبان آغاز می‌شود و به صورت مستمر ادامه خواهد داشت.

ایجاد بانک اطلاعات کتابشناختی منابع مورد نیاز سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از دیگر برنامه‎های این سازمان در هفته کتاب است؛ ایجاد این بانک در راستای تامین کسری منابعی است که در سال‌های گذشته به هر دلیلی به دست کتابخانه ملی نرسیده است.

برای تکمیل این گنجینه ملی نیاز به همراهی همه ایرانیان علاقه‌مند به حوزه کتاب و کتابخوانی به خصوص نویسندگان و ناشران است. بنابراین اگر نویسنده‌ای کتاب و یا دانشجویی پایان نامه‌ای دارد که به دست کتابخانه ملی نرسیده است می‌تواند با در اختیار قرار دادن حداقل یک نسخه از کتاب به بخش مبادله و اهدای کتابخانه ملی، اطلاعات مربوط به کتاب و پدیدآورنده آن را در کتابخانه ملی ایران ثبت و وارد کتابشناسی ملی کند.

در این اطلاعیه آمده است: به جز نویسندگان از همه خانواده‌های ایرانی نیز درخواست می‌شود چنانچه نسخه‌ای از کتاب‌هایی را که فهرست آن‌ها در این بانک قابل مشاهده و رصد است در منزل دارند؛ آن را به این سازمان اهدا کنند تا در شرایط مناسب تری و برای همیشه از آن در مخازن این سازمان نگهداری شود و نام اهدا کننده نیز در اطلاعات کتابشناختی آثار ثبت خواهد شد.

اهدای این نسخ کمک می‌کند که در کنار تکمیل مجموعه کتابخانه ملی؛ دسترسی جامعه علمی و کتاب دوست در داخل و خارج از کشور به آنچه توسط نویسندگان ایرانی خلق شده است، تسهیل و تسریع شود.

علاقه مندان می‌توانند برای اهدای کتاب به نشانی: www.ehda.nlai.ir مراجعه کنند.

بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از ۲۴ تا ۳۰ آبان با شعار «دانایی؛ مانایی» برگزار می‌شود.

وبسایت تحلیلی خبری بیلبورد چی

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان