جزئیات طرح تامین کالاهای اساسی - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
اقتصاد و بازار » جزئیات طرح تامین کالاهای اساسی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیلبورد چی،

  “حمیدرضا حاجی بابایی” در گفتگو با تیتر امشب از توافق دولت و مجلس برای تامین منابع کالا‌های اساسی، اجرای کامل همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری، لشکری، تامین اجتماعی و تکمیل پروژه‌های ناتمام خبر داد و گفت: این طرح چهارشنبه همین هفته در دستور کار مجلس برای تصویب نهایی قرار دارد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفت:اختلاف با دولت بر سر تامین منابع است.

حاجی بابایی گفت: منابع تامین کالا‌های اساسی بارعایت مصوبه کمیسیون برنامه و بودجه برای تامین کالا‌های اساسی برمبنای ۱۲۰ هزار تومان برای سه دهک پایین و ۶۰ هزار تومان برای ۴دهک بعدی با کارت اعتباری آنها واریز شود.

حاجی بابایی به لزوم تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در مناطق محروم هم اشاره کرد و گفت: ۲۰ هزار میلیارد تومان برای تومان تکمیل پروژه‌های نیمه تمام و مناطق محروم، همچنین تکمیل همسان سازی حقوق بازنشستگان لشکری، کشوری وت اجتماعی پیش بینی شده است.

وی افزود: خط قرمز ما در طرح تامین کالا‌های اساسی و اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری و تامین اجتماعی بطور کامل است.

حاج بابایی افزود: مبلغ شارژ شده این کارت اعتباری صرف کالاهای اساسی مشخص خواهد شد. وزارت صمت مکلف به تهیه کالا های مناسب است.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: در مذاکرات امروز (دوشنبه)پرداخت۳۰ هزارمیلیارد تومان از مطالبات سازمان تامین اجتماعی برای کمک به این سازمان و همچنین اختصاص ۱۰هزار میلیارد تومان برای تکمیل همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری ولشگری وبازنشستگان غیر هیات علمی دانشگاههاست، که علاوه بر بند (و)، به سقف تبصره ۲ افزوده شده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به طرح تامین کالا‌های اساسی مردم در مجلس گفت: تمام وزارت خانه های مرتبط در تهیه این سبد کالا و اقلام اساسی آن نقش دارند. این وزارت خانه تا بعداز تصویب نهایی مجلس ظرف دو هفته به معرفی و تامین کالاهای اساسی بپردازد.

“عبدالرضا مصری” هم به بیان جزئیات این طرح پرداخت. او با بیان اینکه در حال حاضر عمده مردم در شرایط سخت معیشتی به سر می‌برند، گفت: وقتی تورم بالا می‌رود اقشاری که حقوق حداقلی را دریافت می‌کنند بیش از پیش متضرر خواهند شد لذا توجه مجلس باید به اقشار کم درآمد و اقشاری که درآمد ثابت دارند باشد.

مصری گفت: برای سه دهک پایین درآمدی (حدود 24 میلیون نفر) که مجموع درآمد ماهانه آنها کمتر از یک میلیون و دویست هزار تومان است به هر عضو خانوار تا 5 نفر ماهانه 120 هزار تومان پرداخت می شود.

او افزود: برای 4 و نیم دهک دیگر (حدود 36 میلیون نفر) به هر عضو خانوار تا 5 نفر ماهانه 60 هزار تومان پرداخت می شود. در مجموع 30 هزار میلیارد تومان از ابتدای مهرماه تا اسفندماه (6 دوره)پرداخت می شود.

وی گفت: ۳۰ میلیون نفر از این ۶۰ میلیون نفر کسانی هستند که دریافتی حداقلی دارند، این افراد که شامل خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) بهزیستی می‌باشند، سرانه دریافتی شان ۱۲۰ هزار تومان در هر مرحله از اجرای این طرح خواهد بود که برای یک خانوار ۵ نفره ۶۰۰ هزار تومان محاسبه می‌شود. این طرح تاپایان سال در ۳ مرحله انجام خواهد شد.

مصری گفت: نظر قطعی دولت درباره تامین منابع کالا‌های اساسی با قیمت ثابت فردا سه شنبه اعلام می شود.

سیدمحمدهادی سبحانیان کارشناس اقتصادی هم در ارتباط تلفنی به افزایش قیمت های کالاهای اساسی پرداخت و گفت: افزایش قیمت کالاهای اساسی قدرت خرید اقشار کم درآمد را پایین آورده است.

او گفت: برای کمک به مردم کم درآمد بایدد از منابعی استفاده کرد که به افزایش قیمت ها منجر نشود.

وبسایت تحلیلی خبری بیلبورد چی

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان