آغاز فصل سرما و باز هم وارونگی هوا - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
متفرقه » آغاز فصل سرما و باز هم وارونگی هوا

“داریوش گل‌علیزاده” در گفتگو با ۱۸:۳۰ بابیان اینکه هنوز سازمان استاندارد به موضوع مردود شدن خودرو‌های زیر یکسال در معاینه فنی، ورود نکرده است، افزود: بر اساس گفته ریاست سازمان محیط زیست (کلانتری) و تنوع و گستردگی صنایع کشور تنها ۷ درصد صنایع آلاینده پایش می‌شوند.

معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست افزود: تاکنون ۳۵ درصد از عوارضی آلایندگی که از صنایع گرفته می‌شود به صندوق ملی محیط زیست تعلق می‌گیرد.

گل‌علیزاده از اقدامات انجام شده برای پایش بیشتر صنایع آلوده کننده گفت و افزود: در سال‌های آینده تا ۲۰ درصد از صنایع آلاینده پایش می‌شوند.

او بیشترین آلوده کننده‌های محیط زیست را خودرو‌های دیزلی و فرسوده و نیروگاه‌های مازوت اعلام کرد و افزود: این آلوده کننده‌ها حدود ۸۰ درصد درز آلودگی هوا نقش دارند.

معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه تاکنون هیچ اقدام جدی برای از رده خارج کردن خودرو‌های فرسوده انجام نشده است، افزود: بیش از ۵۴ درصد از خودرو‌های عمومی شهر تهران فرسوده است.

داریوش گل‌علیزاده با توجه به بهبود کیفیت سوخت گفت: نوسازی ناوگان عمومی حمل و نقل و استفاده و توسعه انرژی نو و برقی کردن موتور سیکلت ها در نهایت باید به بهبود و ایجاد هوای پاک بیانجامد اما تاکنون برنامه ریزی های انجام شده کافی نبوده است.

او ضمن هشدار به برنامه ریزی های شهری گفت: کلان شهرهایی مانند تهران بیش از ظرفیت خودپالایی بارگزاری  شده است.

گل‌علیزاده به بحث استاندارد سازی خودروها پرداخت و گفت: برای تداوم استاندارد بودن خودروها باید چاره ای دیگر اندیشید.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا شهرداری تهران از نقش رسانه ها در افزایش استانداردسازی سوخت خودروها گفت و افزود: خودرویی که نتوانسته حتی در دوره گارانتی خود کاهش آلایندگی را انجام دهد، استاندارد نیست.

“حسین‌رضا شهیدزاده” افزود: برخی از خودروها در نخستین سال تولید و در دوره گارانتی که برای گرفتن معاینه فنی برتر اقدام می کنند نمی توانند امتیاز لازم را بدست بیاورند و کیفیت این خودروها تایید نمی شود و رد می شوند.

او ضعف در اجرای قانون را دلیل اصلی افزایش آلودگی هوا اعلام کرد و گفت: باندازه کافی قانون وجود دارد و بسیار هم محکم است، اما بر زمین مانده و اجرا نشده است. بدتر از خودرو‌های فرسوده موتورسیکلت‌های فرسوده است. تا سال ۱۴۰۲ بیش از ۹۰ درصد آن‌ها فرسوده می‌شوند.

سرهنگ علی همه‌خوانی معاون آموزش پلیس راهور تهران هم گفت: پلیس بعنوان مجری قانون به آنچه که قانونگذار اعلام می‌کند اقدام می‌کند. بر اساس قانون خودرو‌های آلوده کننده هوا ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

وبسایت تحلیلی خبری بیلبورد چی

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان