اولویت باید توسعه روستایی باشد - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
اقتصاد و بازار » اولویت باید توسعه روستایی باشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیلبورد چی،

محمدرضا شاملو در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ بیلبورد چی درخصوص طرح هادی گفت: طرح هادی ماهیت کالبدی دارد، این طرح ضمن ساماندهی وضع موجود روستاها، چگونگی استفاده از زمین‌های روستا را مشخص می‌کند و هدف کلی طرح هادی ایجاد زمینه برای توسعه و آبادانی روستاها، هدایت توسعه فیزیکی روستا و ایجاد تسهیلات لازم برای ساخت مسکن روستایی و توسعه اشتغال روستایی است.

شاملو گفت: ۳۹ هزار و ۴۶۵ روستای بالای ۲۰ خانوار داریم که بیش از ۳۹ هزار و ۲۰۰ روستا دارای طرح هادی است به عبارت دیگر حدود ۹۵ درصد جمعیت ساکن در روستا‌های ما فعالیت‌های عمرانیشان در چارچوب طرح‌های هادی است.

او با بیان این که طرح هادی در اجرا داری دوشکل تدیجی و بهینه سازی است گفت: درخواست برای بهینه سازی روستا‌ها بسیار زیاد است، بهینه سازی شبکه‌های معابر و دفع آب‌های سطحی، ایجاد بوستان‌های روستایی و … این گونه طرح‌ها تاکنون در حدود ۲۰ هزار روستا اجرا شده آن هم نه به صورت کامل، زیرا اجرای این گونه طرح‌ها به اعتبارات بسیار بالایی نیاز دارد.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن با بیان این که همه طرح‌ها با مشارکت و همیاری مردم انجام می‌گیرد گفت: در طی ۳ سال گذشته ۱۲ هزار کیلومتر از شبکه معابر روستایی را با مشارکت مردم و دهیاری‌ها آسفالت کردیم که با اتکا به اعتبارات دولتی این حجم کار قابل اجرا نبود.

او گفت: روستا‌ها با توجه به شرایط اقلیمی و جمعیت و پیگیری خود مردم و مشارکت آن‌ها در اجرای طرح هادی و بهینه سازی اولویت بندی می‌شوند و در ابتدای هر سال متناسب با میزان اعتبارات تخصیصی انتخاب و طی سال پروژه‌ها اجرا می‌شود.

شاملو افزود: مشخص شدن محدوده روستا از الزامات تهیه طرح‌های هادی است در طرح هادی استانداری داریم که با توجه به جمعیت روستا، میزان توسعه روستا پیش بینی می‌شود و باید اراضی زراعی و باغی حفظ شود.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن گفت: سال گذشته دولت به رغم همه مشکلات ۲۳۰۰ میلیارد تومان به ما اختصاص داد که از این میزان فقط در مناطق سیل زده حدود ۸۶۰ میلیارد تومان برای ایمن سازی روستا‌ها و بهینه سازی محیطشان اعتبار داه شد و بیش از ۱۵۰۰ پروژه فقط در این مناطق داشتیم.

شاملو گفت: اولویت باید توسعه روستایی باشد و دهیاری ها نقش بسیار مهمی در توسعه روستاها دارند:

وبسایت تحلیلی خبری بیلبورد چی

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان