برداشت برگ سبز چای از ۱۱۷هزار تن گذشت - اخبار بیلبورد چی
شما اینجا هستید
اقتصاد و بازار » برداشت برگ سبز چای از ۱۱۷هزار تن گذشت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بیلبورد چی،

محمد علی طهماسبی افزود: برداشت برگ سبز چای از ۲۵ هزار هکتار باغات چای گیلان و مازندران با ۵۰ هزار خانوار چایکار هر ساله از اول اردیبهشت آغاز و تا پایان مهر ادامه پیدا می‌کند.

او گفت: در سال جاری باوجود سرمای اول فصل و تاخیر ۱۰ روزه در عملیات برداشت، تاکنون ۱۱۷ هزار و ۱۲۶ تن برگ سبز چای شامل ۵۱ درصد درجه یک و ۴۹ درصد درجه دو برداشت و عملیات خرید تضمینی در ۱۶۱ کارخانه انجام گرفته است.

طهماسبی حمایت‌های دولت را در افزایش تولید برگ سبز چای موثر دانست و گفت: برنامه‌ریزی‌های وزارتی و حمایت‌های به موقع دولت از جمله تخصیص به‌موقع منابع، افزایش بهای برگ سبز چای و جلوگیری از قاچاق چای و مهم‌تر از همه انتقال چای از گروه یک به گروه دو و تخصیص ارز نیمایی برای واردات چای خارجی که منجر به حفظ تراز تجاری چای تولیدی داخل نسبت به چای خارجی گردید، نقش اساسی در این روند داشته است.

وی با اشاره به استفاده سازمان چای از امکانات و حمایت‌ها برای اعتلای تولید چای در کشور تصریح کرد: از ثمرات این حمایت‌ها می‌توان به کاهش بارمالی ناشی از خرید تضمینی از ۴۰ درصد سهم دولت به ۲۵ درصد، ایجاد رقابت بین کارخانجات خرید فراتر از نرخ خرید تضمینی، پرداخت تسهیلات ۴درصد برای عملیات زیربنایی باغ خرید ماشین‌آلات و تجهیز کارخانجات بـا بازپرداخت ۴ ساله اشاره کرد.

سرپرست معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: با پرداخت بیش از ۳۰ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه‌ای ۴ و ۷ درصدی به چای‌کاران و کارخانجات از طریق صندوق، ۳۲۰ هکتار باغات رها شده، احیاء و ۵۰۰۰ هکتار به‌باغی تبدیل شده است. همچنین با پرداخت این میزان تسهیلات، حدود ۸۰۰ دستگاه ماشین برگ‌چین و هرس خریداری و ۷۰ کارخانه به برخی از ماشین‌آلات تجهیز شده است.

وبسایت تحلیلی خبری بیلبورد چی

اخبار بیلبورد چی | جدیدترین اخبار ایران و جهان