/ در دیگر / بوسیله
آخرین زمان ویرایش:

راهنمای انتشار برنامه ها

مقدمه

این سند جهت آشنایی شما با قوانین بیلبورد چی فایل در تائید برنامه‌ها تهیه شده است. تا بتوانیم با همکاری یکدیگر مجموعه‌ای از برنامه‌های با کیفیت را در اختیار کاربران قرار دهیم. لطفا با توجه به تغییراتی که ممکن است در محتوای این سند صورت گیرد هر چنداز گاهی آنرا مرور نمایید.

۱. سیاست محتوایی بیلبورد چی فایل

منظور از محتوای برنامه ها تمام متعلقات برنامه پایگاه داده‌، کدهای برنامه (Source Code)، نام بسته، نام و توضیحات برنامه، متن و عکس، صدا و فیلم، تبلیغات داخل برنامه، فایلات درون‌برنامه‌ و دیگر موارد ممکن است. همچنین اطلاعات حساب توسعه‌دهنده که برای کاربران نمایش داده می‌شود نیز بخشی از محتوا به شمار می‌آید. محتوای برنامه مطابق با کلیه قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران از جمله «فهرست مصادیق محتوای مجرمانه» سنجیده خواهد شد و برنامه‌هایی که خطوط قرمز را رعایت نکرده باشند منتشر نخواهند شد.

محتوا علیه امنیت و اخلاق عمومی

برنامه های که تحریک ، تشویق ، ترغیب ، تهدید یا دعوت به فساد و ارتکاب اعمالی علیه امنیت ، حیثیت و منافع کشور کنند به عنوان مثال:

 • برنامه‌هایی که دارای محتوای جنسی منع شده (عکس، فیلم، توصیفات تحریک کننده) باشند، در بیلبورد چی فایل منتشر نخواهند شد؛
 • انتشار ، توزیع و معامله محتوای خلاف عفت عمومی؛
 • برنامه‌هایی با محتوای نژادپرستانه و تبعیض‌آمیز با طرح مسائل نژادی و قومی در بیلبورد چی فایل منتشر نخواهند شد؛
 • انتشار محتوا علیه اصول قانون اساسی؛
 • هر گونه محتوای تهدیدآمیز.

محتوای مجرمانه

محتوای که تحریک ، ترغیب ، یا دعوت به ارتکاب جرم می‌کند به عنوان مثال:

 • انتشار اعمال خشونت آمیز و خودکشی؛
 • تبلیغ و ترویج مصرف مواد مخدر، سیگار و مشروبات الکلی؛
 • راه‌اندازی رادیو و تلویزیون و پخش برنامه‌های صوتی و تصویری اینترنتی بدون مجوز سازمان صدا و سیما؛
 • انتشار، تبلیغ و آموزش استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره، فیلترشکن، روش‌های نفوذ، هک و جاسوسی اطلاعات؛
 • انجام هرگونه فعالیت غیرمجاز مانند شرکت‌های هرمی؛
 • قمار و شرط بندی در فضای مجازی

محتوای مخرب و خطرناک

 • بیلبورد چی فایل به برنامه‌های که به دستگاه هوشمند کاربران به هر نحوی آسیب برساند، اجازه حضور نخواهد داد؛ از جمله این موارد ویروس‌ها، تروجان، کرم‌ها و بد افزارها می باشند.
 • چنانچه فایل شما به نام کاربری، پسوردها، آدرس ایمیل، دفتر تلفن، و دیگر اطلاعات شخصی دسترسی دارد و یا از آنها استفاده می‌کند، شما موظف هستید که این امر را به کاربران اطلاع دهید.

سایر موارد

 • شما می‌بایست برای نشر برنامه‌های فروش شارژ اپراتورها، در بیلبورد چی فایل از تبلیغات درون برنامه‌ای مگنت به آدرس http://www.magnet.ir استفاده نموده و در آن سازمان به عنوان تبلیغ گیرنده ثبت نام و در برنامه ارسالی به بیلبورد چی فایل درج نمایید.
 • در صورتی که در برنامه امکان مشارکت کاربر اعم از قرعه کشی، امتیازدهی و… وجود داشته باشد باید قوانین و شرایط آن کاملا مشخص و شفاف بوده و در کمال صداقت به اطلاع کاربر برسد.
 • برنامه‌هایی که در محتوای آن‌ها امکان دسترسی به سایر فروشگاه‌ها و سایت‌های توزیع برنامه یا بازی باشد مورد تائید نخواهند بود.

۲. حقوق مالکیت

شما نباید خود را به عنوان توسعه‌دهنده‌ای دیگر معرفی نمایید و یا اینکه بیان نمایید فایل توسط شرکت یا سازمان دیگری تولید شده است.
اگر در یک برنامه غیررایگان از محتوای گردآوری شده توسط سایرین استفاده می‌شود باید به تأیید صاحبان محتوا رسیده باشد.
.کسب رضایت برای استفاده از محتوا یا دارایی‌ معنوی‌‌ دیگران، به عهده توسعه‌دهنده است
اگر در یک برنامه رایگان از محتوای گردآوری شده توسط سایرین استفاده می‌شود باید منابع استفاده شده به طور کامل ذکر شود.
بدون کسب اجازه از اشخاص حقیقی یا حقوقی امکان نشر برنامه با نام آنها وجود ندارد. نویسندگان، هنرمندان، سازمان‌ها، ادارات دولتی، بانک‌ها، سایت‌ها و بلاگ‌ها و… لازم است از ایمیل معتبر ثبت شده با دامنه وب سایت درخواست‌دهنده و یا نامه رسمی یک تاییدیه برای developer@billboardchi.com ارسال کنند.
تمامی حقوق مالکیت فکری فایل شامل ثبت تجاری (Patent) مارک تجاری، رازهای تجاری، کپی‌رایت، و دیگر حقوق مالکیتی باید متعلق به شما باشد در غیر اینصورت نیاز به کسب اجازه از آن‌ها را دارند.
در مورد برنامه‌های خارجی و موجود در در گوگل پلی، تنها سازنده اصلی آن امکان ترجمه و انتشار آن در بیلبورد چی فایل را داشته و امکان انتشار این برنامه از سوی شما ممکن نیست.
طبق «قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان» اثرهایی که برخلاف قانون کپی رایت باشند، امکان نشر در بیلبورد چی فایل را ندارد.

۳. کسب مجوز

برنامه‌ها با توجه به محتوا و کارکردشان ممکن است نیازمند دریافت مجوز باشند و لازم است توسعه‌دهنده پیش از ارسال برنامه نسبت به دریافت مجوز و ارسال آن برای بیلبورد چی فایل اقدام نماید. به عنوان مثال:
برنامه‌هایی که محتوای آن‌ها حساسیت‌زا بوده و یا کاربردشان مرتبط با اطلاعات حساسی از کاربر است نیازمند دریافت مجوز از سازمان رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشند که با مراجعه به سایت login.saramad.ir ثبت نام و دریافت مجوز امکان‌پذیر می‌باشد.
بنا به اعلام سازمان صدا و سیما تنها برنامه‌هایی که مجوز نشر پخش زنده محتوای صدا و سیما را داشته باشند امکان انتشار آنها در بیلبورد چی فایل وجود دارد.
در صورتی که بازی دارای صحنه‌های خشن، دلهره‌آور و‌ از این قبیل باشد نیاز به دریافت رده‌بندی سنی از «بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای» می باشد.
کتاب هایی که در قالب برنامه‌ ارسال می‌شوند باید دارای مجوز از ناشر و یا مولف باشد.

۴. تبلیغات

برنامه‌هایی که در آن لینک به سایت‌های تبلیغات و فروش فایل وجود دارد به عنوان تبلیغ تلقی شده و امکان انتشار آنها در بیلبورد چی فایل وجود ندارد.
برنامه‌ها نباید از اعلان‌ها (Notification) برای ارسال تبلیغات استفاده کنند. اعلان‌ها می‌توانند برای اطلاع‌رسانی‌های مرتبط با کارکرد برنامه مانند به‌روز‌رسانی‌ و امکانات جدید آن استفاده شود.

۵. عملکرد و کیفیت

بیلبورد چی فایل فروشگاه اندرویدی بوده بنابراین برنامه باید بطور کامل قابل اجرا در این پلتفرم باشد.
برای نشر برنامه علاوه بر محتوا، رابط کاربری، ایده‌های جدید و امکانات برنامه نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و لازم است برنامه از گرافیک و کیفیت محتوایی قابل قبول برای انتشار در بیلبورد چی فایل برخوردار باشد.
از قرار دادن محتوای تکراری در بیلبورد چی فایل خودداری نمایید.
توسعه‌دهندگان نباید کاربران را به برنامه‌هایی خارج از بیلبورد چی فایل ارجاع دهند و یا اینکه لینک فایلی دیگر را درون‌ برنامه خود قرار دهند.
بیلبورد چی فایل در پذیرش برنامه‌هایی که توسط نرم‌افزارهای اتوماتیک (برنامه‌سازها) تولید می‌شوند، متفاوت از برنامه‌های معمولی اعمال نظر می‌نماید. لذا ترجیحا در ارسال برنامه‌هایی که توسط این نرم‌افزارها تولید شده‌اند، با کارشناسان ما مشورت بفرمایید.
برنامه نباید در اجرا ایراد داشته باشد (Force close).
برنامه در نصب و اجرا باید بدون اشکال بوده و بر روی دستگاه‌های مختلف نیز تست شده باشد
.در صورت ناسازگاری احتمالی آن با برخی دستگاه‌ها یا نسخه‌های اندروید باید در توضیحات برنامه ذکر شود
برنامه نباید به‌روزرسانی خودکار (Auto update) داشته باشد و در صورت مشاهده چنین برنامه‌ای،‌ حساب توسعه‌دهنده مسدود خواهد شد.
برنامه‌ای که از خود کاربردی نداشته و تنها در کنار استفاده از دیگر برنامه ها قابل اجرا باشد، مورد تائید نخواهند بود.
برنامه‌هایی که فقط وب‌ویو باشند مورد تائید نخواهند بود.

۶. اطلاعات محرمانه، حریم شخصی و دسترسی ها

برنامه‌هایی که اقدام به دریافت اطلاعات شخصی مانند شماره حساب و کد ملی اشخاص را می‌کنند در بیلبورد چی فایل پذیرفته نخواهند شد.
چنانچه فایل شما به نام کاربری، پسوردها، آدرس ایمیل، دفتر تلفن، و دیگر اطلاعات شخصی دسترسی دارد و یا از آنها استفاده می کند، شما موظف هستید که این امر را به کاربران اطلاع دهید.
اگر فایل شما اطلاعاتی را (حساس یا غیر حساس) جمع‌آوری می کند، این امر باید در کمال رازداری باشد و تا زمانی ادامه یابد که مورد نیاز است.
برنامه‌ها به هیچ‌وجه نباید بدون اجازه کاربر، بر روی دستگاه (در خارج از محیط برنامه) تغییری ایجاد نمایند. از جمله این موارد می‌توان به نصب برنامه‌ای دیگر و یا ایجاد آیکون­های مختلف اشاره نمود. (انجام چنین چیزی تنها با اطلاع کامل و کسب اجازه از کاربر ممکن است. همچنین کاربر باید بتواند تغییرات انجام شده را به راحتی به حالت اولیه بازگرداند).
برنامه نباید از شبکه و انتقال داده بدون اطلاع کاربر استفاده نماید و او را متحمل هزینه‌های ناخواسته نماید. به عنوان مثال برنامه‌هایی که می‌توانند بدون اطلاع و تایید کاربر، پیامک ارسال کنند و یا تماس برقرار کنند، مورد تائید نیستند.
دسترسی‌های برنامه باید با توجه به عملکرد برنامه باشد و دسترسی غیرمجاز تائید نخواهد شد.
تمامی لینک‌های درون برنامه و توضیحات باید به بیلبورد چی فایل باشد برای استفاده از Intent‌های بیلبورد چی فایل به مستند اینتنت‌ها مراجعه نمایید.

۷. اطلاعات برنامه (نام، توضیحات، آیکون و …)

یک برنامه نباید نام و یا آیکونی شبیه با برنامه‌های دیگر داشته باشد.
درصورتی که نسخه‌ای متفاوت از یک برنامه متن باز را منتشر می‌کنید لازم است غیررسمی بودن آن را در عنوان برنامه ذکر کنید.
نام‎ و آیکون برنامه‌ها در بیلبورد چی فایل، باید با نام و آیکونی که پس از نصب برنامه روی دستگاه نمایش داده می‎شود مشابه باشند، تا موجب سردرگمی نشوند.
تصاویر ارائه شده برای برنامه (Screenshots) باید با رابط‌کاربری برنامه منطبق باشد.
عملکرد برنامه باید با توضیحات ارائه شده در مورد برنامه منطبق باشد. از قرار دادن اطلاعات اشتباه و اسکرین‌شات­های غلط‌انداز خودداری کنید. این موضوع در مورد بروزرسانی و ویژگی های جدید برنامه نیز صدق میکند.
توضیحات برنامه باید کامل و شامل جزییات باشد. به عنوان مثال اگر برنامه محدودیتی در مورد نسخه اندروید لازم برای اجرا دارد و یا روی برخی گوشی‌ها اجرا نمی‌شود باید در توضیحات ذکر شود. اگر برنامه دارای نسخه آزمایشی می باشد حتما باید در توضیحات برنامه از کاربر خواسته شود نسخه آزمایشی را امتحان کند. دقت نمایید توضیحات باید در محلی قرار بگیرد که کاربر حتما آن را ببیند.
در اطلاعات برنامه نباید از کلید واژه‌های تکراری و متفاوت از محتوای برنامه استفاده شود.
دسته‌بندی برنامه با توجه به محتوای برنامه بدرستی انتخاب شود تا امکان دستیابی آسان کاربر به برنامه وجود داشته باشد.
در برنامه و یا از طریق پنل توسعه‌دهندگان در بخش اطلاعات قابل نمایش برای کاربران، ایمیل و نام خود را برای ارتباط کاربران با توسعه‌دهنده قرار دهید.

۸. برنامه های درون پرداخت و پولی

تمامی پرداخت‌ها تنها باید از کانال پرداخت بیلبورد چی فایل انجام شود و هیچ کانال جایگزین یا موازی دیگری پذیرفته نمی باشد؛ طبق آمار بدست آمده و تجربه بیلبورد چی فایل در فضای برنامه‌های اندرویدی و سلایق کاربران، بیلبورد چی فایل در خصوص برنامه‌ها پیشنهاد می‌دهد برنامه بصورت رایگان با درون پرداخت عرضه شود. برای استفاده از Intentهای بیلبورد چی فایل می‌توانید از مستند اینتنت‌ها پایگاه دانش بیلبورد چی فایل استفاده نمایید.
اگر برنامه را در ابتدا به صورت رایگان عرضه کرده‌اید، امکان فروش آن در آینده وجود نخواهد داشت. اگر فکر می‌کنید برنامه‌ای که رایگان منتشر کرده‌اید از ابتدا کیفیت لازم را برای فروش داشته یا پس از به‌روزرسانی کسب کرده، لازم است به عنوان برنامه‌ای جدید با قیمت مورد نظر آن را ثبت کنید.
امکان تغییر قیمت برنامه تا ۲ ماه پس از انتشار برنامه وجود نخواهد داشت.
قیمت برنامه در بیلبورد چی فایل باید یکسان با دیگر مارکت‌ها باشد.
.در صورت وجود قیمت پایین‌تر برنامه‌ی شما در مارکتی دیگر، بیلبورد چی فایل بدون اطلاع توسعه‌دهنده می‌تواند قیمت برنامه را تعدیل کند
در برنامه بخشی که کاربر برای دسترسی به آن باید فایل درون‌پرداخت را خریداری نماید باید به طور کامل شرح داده شود.
فروش کالای فیزیکی یا خدماتی که خارج از برنامه مصرف می‌شوند نباید از طریق کانال‌های پرداخت بیلبورد چی فایل انجام شود.
برنامه‌هایی که امکان کمک و حمایت از مؤسسه‌های معتبر و شناخته‌ شده خیریه را دارند باید رایگان باشند و پرداخت در مرورگر انجام شود.

پیش نمایش پست

تفاهم نامه

تعاریف بیلبورد چی فایل: یکی از فایلات بیلبورد چی است که به عنوان یک فروشگاه برنامه‌ های اندروید ، ویندوز…

نظری بدهید